Akan HaberKültür-Sanat

Filistin’de İlk Bale Gösterisi

Batı Şeria’nın Ramallah şehri ilk kez bir bale gösterisine ev sahipliği yaptı.

 

Batı Şeria’nın Ramallah şehri tarihinde ilk kez bir bale gösterisine ev sahipliği yaptı. Yaşları 4 ile 16 arasında değişen 55 Filistinli çocuk balerinin ayrım duvarını konu alan performansı büyük ilgi gördü.

Filistin halkının her gün İsrail güvenlik güçleri ile çatışmalarına sahne olan Ramallah şehri bu kez tarihinde ilk defa bir bale gösterisine sahne oldu.

 

DUVARDAKİ BALERİN PRENS 

 

Ramallah’da iki yıl evvel açılan özel bir bale okulunun girişimleriyle yaşları 4 ve 16 arasında değişen 55 Filistinli çocuk aldıkları eğitim sonrası ‘duvardaki balerin prens’ adlı oyunu Mahmut Derviş Kültür Merkezinde sahnelediler. Dünyaca ünlü Rus Bolşoy Bale grubunun gösterilerini hatırlatan miniklerin sahne performansı, sergilendiği salonu da hınca hınç seyircilerle doldurdu.

 

UMURLARI ANLATAN FOTOĞRAFLAR GÖSTERİLDİ 

 

Sergilenen performansın sonunda sahnede kurulan barkovizyonla İsrail’in Batı Şeria’yı çeviren ayrım duvarının üzerinde yer alan Filistinlilerin isyanlarını, umutlarını anlatan fotoğraflar gösterildi.

Barkovizyon gösterisinin ardından yeniden aydınlanan sahnede temsili olarak kurulmuş ayrım duvarının minik balerinler tarafından tekmelenerek yıkılmasıyla gösteri sona erdi.

 

”BU KADAR İLGİ BEKLEMİYORDUK” 

 

Performansı hazırlayan bale okulunun sahibi ve eğitmeni Syhrine Asad Ziadeh yaptığı açıklamada, “55 küçük balerinle bir şeyler yapmaya çalıştık. Aslında bu kadar ilgi beklemiyorduk. Salondaki doluluğu görünce çok şaşırdım. Ben profesyonel balerin değilim. Yıllar önce Ramallah’a gelen Amerikalı bir balerinden özel ders alarak baleyle tanışıp bale yapmaya başladım. Yıllar sonra bu özel okulu açtım. 2 yılda ilk gösterimizi yaptık, aynı zamanda da Filistin tarihinde ilk kez yapılan bale gösterisi olarak tarihe geçtik” diye konuştu.

Kaynak: TRT

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu