Akademik Personel | 19 Nisan 2019, Cuma

FETÖ, kendini ispat edene “sınav sorusu” hediye etmiş

FETÖ, kendini ispat edene “sınav sorusu” hediye etmiş
       

FETÖ mensuplarının devlet kadrolarına yerleşmek ve yandaşlarını bu yolla mükafatlandırmak için kendilerine verilen görevleri yerine getirenleri sınav soruları ile ödüllendirdiği Erzurum’daki FETÖ iddianamesinde belirtildi.

İddianamenin şüphelileri eskiden Cihan Haber Ajansı’nda ve Zaman Gazetesi’inde çalışan Ersin Demirci ile kapatılan Erzurum Özel Şifa Hastanesi’nde çalışan Esalettin Gül oldu. Toplam onyedi sayfadan oluşan iddianame Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından onaylandı. İddianamede FETÖ terör örgütünün 46 senedir devlet yapısını ele geçirmek amacıyla kurumlara yandaşlarını yasa dışı yollarla yerleştirdiği ele alındı.

“Deşifre olmamak adına teknolojiden uzak durdular”

Örgütün devletin kritik kadrolarında görev yapan imamlarının deşifre olmamak adına teknoloji yardımıyla haberleşmeden çok kontrollü seviyede yararlandığı, örgüt dışı kişiler hakkında yapılacak olan karalama kampanyalarının not kağıtları yoluyla istihbarat bilgileri değerlendirildiği bilgisi iddianamede yer aldı.

“Bir yüzü iyi görünmek için, diğer yüzü mahrem işler için”

İddianamede, örgütün masum görünmek adına düzenlediği yardım faaliyetleri, burslar ve en çok bilinen Türkçe olimpiyatları ile örgütün asıl amacının gizlenerek bir ilizyon oluşturulduğu belirtildi.

Örgüt mensuplarının kendilerine verilen görevlere göre “mahrem” veya “şakirt” olarak iki çeşide ayrıldığı, kirli işleri mahrem yapının yürüttüğü, devlet kademelerine yerleşmek adına yürütülen faaliyetlerde kullanılan şakirtlere ödül olarak mahrem yapı tarafından sınav sorularının hediye edildiği aktarıldı.

Ersin Demirci ve Esalettin Gül’ün örgütün basın yayın organlarında kritik görevlerde bulunduğu 17-25 aralık sürecinden sonra da örgüt faaliyetlerine devam ettikleri vurgulandı.

Şüphelilerden Gül, yapmış olduğu görevi Demirci’ye bırakarak, FETÖ’nün para kaynaklarından olan Özel Şifa Hastanesinde görev yapmaya devam ettiği, 17-25 Aralık tarihinden sonra da FETÖ ile irtibatının devam ettiği, elebaşı Fetullah Gülen’in kardeşi yoluyla örgüt üyelerine aktardığı talimatları ilen bir kurye olduğu ve ayrıca sosyal medyada FETÖ adına propoganda yaptığı belirtildi.

AA

       

BENZER HABERLER