Akademik Personel | 19 Haziran 2021, Cumartesi

Fatih Akın’a Almanya’dan Ödül

4 Ağustos 2014
Fatih Akın’a Almanya’dan Ödül
       

Duvara Karşı filminin ödüllü yönetmeni Fatih Akın, Hamburg Film Festivali’nde verilen Douglas-Sirk ödülüne layık görüldü.

 

Türk asıllı ünlü Alman yönetmen, senarist ve yapımcı Fatih Akın, Hamburg Film Festivali’nde Douglas-Sirk ödülünün sahibi olacak.

Festival Yöneticisi Albert Wiederspiegel’in Hamburg’da yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Akın, hem Türkiye’de hem de Almanya’da yaşayan bir nesil film yapıcıları için bir örnek. Akın, sadece Türkiye kökenli Almanlar için bir örnek değil, bize de özel bir ekol oluşturdu. “ diye konuştu.

Fatih Akın’ın filmlerinin ağırlıklı Hamburg’da oynadığını belirten Wiederspiegel, “Şehirimizin, sinemanın dünya haritasında yer almasını sağlıyor” dedi.

Douglas-Sirk Ödülü, Hamburg’da doğmuş yönetmen Douglas Sirk’in ismini taşıyor ve 1995 yılından beri film kültürüne destek sağlayan kişilere veriliyor.

Hamburglu olan Fatih Akın’a ödülü, yeni filmi “The Cut”ın 27 Eylül’de Almanya galasına özel kendisine verileceği bildirildi.

Fatih Akın, başrollerinde Meltem Cumbul, Güven Kıraç, Sibel Kekilli ve Birol Ünel’in yer aldığı Duvara Karşı (Gegen Die Wand) isimli projesiyle 2004’te Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı Ödülü’nü kazanmıştı.

Kaynak: NTV

       

Kolay Hobiler