Akademik Personel | 19 Haziran 2018, Salı

Facebook İntihar Eğilimli Kullanıcılar İçin Önlem Alıyor

27 Şubat 2015
Facebook İntihar Eğilimli Kullanıcılar İçin Önlem Alıyor
       

Facebook’ta 2011 yılından bu yana bulunan intihar eğilimli mesajları bildirme özelliği daha da geliştirildi.

İntihar imalı ya da psikolojik olarak buna eğilimli mesaj gönderenleri tespit etmeye yönelik uyarı özelliği bulunan Facebook, bu özelliği daha da geliştirdi. Artık bu tarz bir mesajı doğrudan Facebook’a bildirmek mümkün olacak.  

Sosyal ağın geliştirdiği intihar uyarısı özelliği yardımı ile intihar ya da kendine zarar verebilecek anlamlar içeren mesajları paylaşanlar için önlem alınabilecek. 

Facebook’ta bu tarz içerik paylaşıldığını görenlerin bu mesajları firmaya uyarı olarak iletebilecek. Firma da gelen uyarılar konusunda paylaşım sahibine, arkadaşlarına ya da acil yardım hattına ulaşacak. 

Los Angeles Times’ın haberine göre Facebook, bu konuda ABD’de faaliyet gösteren Forefront, Now Matters Now, the National Suicide Prevention Lifeline and Save.org gibi sosyal toplum örgütleriyle işbirliği yapıyor. 

Facebook’ta 2011 yılından bu yana bu tarz bir özellik vardı. Ancak bir mesajı ekran görüntüsü alarak paylaşabilmek mümkündü. Geliştirilen bu uyarı özelliği ile artık bir mesajı doğrudan paylaşıp, Facebook’a iletmek mümkün hale geldi. Mevcut özellik şimdilik sadece ABD’de kullanılabiliyor. 

Kaynak: Al Jazeera

       

BENZER HABERLER