Akademik Personel | 24 Mayıs 2018, Perşembe

Etik İhlali Yapan 5 Yıl Doçent Olamayacak

Etik İhlali Yapan 5 Yıl Doçent Olamayacak
       

Doçentlik sınav sürecinde yapılan incelemelerde etik ihlalde bulunduğuna karar verilen, kaynak belirtmeden alıntı yapıp kendi eseri gibi gösteren adayın doçentlik sınav başvurusu başarısız sayılacak.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) doçentlik sınavına ilişkin yönetmelik değişikliği yaptı. YÖK gerekli altyapıyı kurduktan sonra bütün adaylar doçentlik sınav başvurularını eserleri ile birlikte elektronik ortamdan yapacak. Aday başvurusu ile birlikte doçentlik eserini elektronik ortama yükleyecek, eser jüri üyelerine elektronik ortamdan gönderilecek. Jüri de elektronik ortamda seçilecek.

YÖK’ten Değişen Doçentlik Yönetmeliği Açıklaması

YÖK’ün doçentlik sınavına ilişkin değişikliği yalnızca tüm işlemlerin “elektronik ortama taşınmasını” düzenlemiyor. Aynı zamanda “etik ihlali” konusunda da yaptırımlar içeriyor. Doçentlik sınav sürecinde yapılan incelemelerde etik ihlalde bulunduğuna karar verilen yani eserini intihal yoluyla bir başkasının eserinden kopyalayan, kaynak belirtmeden alıntı yapıp kendi eseri gibi gösteren adayın doçentlik sınav başvurusu başarısız sayılacak. Bu adaylar ihlalin ağırlığına göre 1 yıldan 5 yıla kadar doçentlik sınavına başvuru yapamayacak.

 

       

BENZER HABERLER