Akademik Personel | 01 Şubat 2021, Pazartesi

Ertuğrul Firkateyni’ne Japonya’dan Film Sürprizi

14 Mart 2014
Ertuğrul Firkateyni’ne Japonya’dan Film Sürprizi
       

Japonlar, Türk-Japon dostluğunun simgesi olan Ertuğrul Firkateyni’nin filmini çekecek. Filmin 2015’te vizyona girmesi hedefleniyor

 

Japonlar, 1890’da Japonya’da batan ve bu olaydan sonra Türk-Japon dostluğunun simgesi haline gelen Türk gemisi Ertuğrul Firkateyni’nin filmini çekmeye hazırlanıyor. 2012’de “NPO Ertuğrul Dünyada Barışa” ismini verdikleri bir organizasyon oluşturan Japonlar, filmi bu yaz çekip, 2015’te de vizyona sokacak. NPO Ertuğrul Dünyada Barışa Organizasyonu Başkanı Kiyoharu Kirk Ura, dünyanın barışa ihtiyacı olduğunu söyledi. Japonya ve Türkiye’nin bir araya gelerek dünyaya barış mesajı verebileceğini belirten Ura, “Biz organizasyon olarak Atatürk’ün ‘Yurtta barış, dünyada barış’ sözünü benimsedik” dedi.


BAĞIŞ KAMPANYASI 

Organizasyon, film için bağış kampanyası başlattı. Kısa sürede 13 milyon yen topladıklarını belirten Ura, Yaşar Üniversitesi’nden mezun olup Japonya’da Dunksoft firmasında çalışmaya başlayan Gizem Gülbent’ten de destek gördüklerini söyledi. Dunksoft’u bağış yapmaya ikna eden Gülbent, “Ülkem için her şeyi yapmaya hazırım. Bu çok önemli bir proje” dedi.

KARİYERİNE YURTDIŞINDA BAŞLADI

Henüz 22 yaşında Microsoft Japonya’nın ortağı Dunksoft şirketinin uluslararası pazarlama departmanına kabul edilerek büyük bir başarı elde eden Gizem Gülbent, Türkiye’yi tanıtmak için çeşitli Japon derneklerine üye oldu. Gülbent kariyer öyküsünü şöyle anlattı: “Yaşar Üniversitesi endüstri mühendisliği bölümünden 2012’de mezun oldum. Son sınıftayken çocukluk hayalim olan yurtdışında çalışma konusunda adımlar atmaya başladım. Farklı ülkelerde birçok şirketle mülakata girdim. Zorlu bir sürecin sonunda hedefime ulaşmayı başardım. Şimdi Japonya’dayım. Dunksoft, Microsoft’un partneri olduğu için sürekli Microsoft Japonya ile koordineli projeler yapıyoruz. Ben de Microsoft ile birlikte yürüttüğümüz bu projelerin pazarlama yönetimini yapıyorum.”

       

Kolay Hobiler