Kültür-Sanat

Eroinle Dans

Bugün sizlere hayatın içinden bir kitap tanıtacağım. Bugün sizlere çok defa köprü altlarında, inşaatlarda, işporta tezgahlarının ön taraflarında gördüğümüz bazen gazetelerin 2. sayfalarında tanıklık ettiğimiz hayatları hatırlatacağım.

Eroinle Dans benim hicran kitabımdır. Teyzemin AMATEM’de görev aldığı yıllarda bize sıkça madde bağımlılarının davranış şekillerinden ve madde bağımlılığından bahsetmesi, İstanbul’un her köşesinin söz konusu madde bağımlılarıyla dolu olması ve bunlara yapılan müdahalenin oldukça sınırlı olması ve bu yüzden kayıpların artması itibariyle Eroinle Dans benim hicran kitabımdır.

Canan Tan imzalı bu kitap temel olarak alışılagelmişin dışında bir hikaye sunmuyor bize aslında. Kitap konu üzerine birazcık kafa yoran birinin bir iki saatte kurabileceği bir senaryoya sahip. İzmirli bir kız, Eylül, okumak için İstanbul’a geliyor. Burada arkadaş çevresinin etkisiyle eroinle tanışıyor. Bir süre sonra eroin bağımlısı oluyor. Sonunda ise Canan Tan bu işi mutlu bitirmek istiyor ve Eylül bu bağımlılıktan kurtuluyor.

Bu sıradan senaryo ile tutunabilmek aslında öyle kolay şey değildir. Fakat Canan Tan bunu başarmış. Bunu başarmasındaki en büyük etkense edebi aktarım gücünde saklı bence. Canan Tan bu basit senaryoyu öyle üst düzey bir edebi dille aktarmış ki kitap benzerlerinden bir anda sıyrılmış edebi eser niteliği kazanmış. Kitaptaki her cümleyi görselleştirmek okuyucunun kafasında canlandırmak kolay iş değildir. İşte Canan Tan bu kitapta bunu başarmış.

Kendisine buradan “elinize emeğinize sağlık, yüreğinizin sıcaklığına sağlık” diyerek yazımı bitiriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu