Akan HaberGündem

Erasmus 1 Milyon Bebeğin Doğmasına Sebep Olmuş!

Avrupa Komisyonu’nun gerçekleştirdiği yeni bir araştırma Türkiye’nin de parçası olduğu Erasmus Öğrenci Değişim Programı’na katılıp altı ay ya da bir yıllığına yabancı bir ülkede eğitim gören üniversite öğrencilerinin, burada kurdukları ilişkiler sonucunda bir milyondan fazla bebek dünyaya getirdiğini ortaya çıkarttı.

28 AB ülkesininin yanı sıra İsviçre, İzlanda, Norveç, Lichtenstein ve Türkiye’den öğrencilerin katıldığı Erasmus Programı’nın başarısını ölçmek için 88 bin’den fazla öğrenci, öğretmen ve işveren ile görüşen yetkililer, programa katılan öğrencilerin 4’te birinin uzun süre birlikte oldukları partnerleri ile bu sırada tanıştığını da ortaya çıkarttı.

Erasmus Öğrenci Değişim Programı insanların hem özel hayatını hem de iş hayatını olumlu yönde etkiliyor. 4 Erasmus öğrencisinden biri eşi ile yurt dışında tanıştı. 1987’den bu yana uygulanan Erasmus programı bir milyon bebeğin doğmasına sebep oldu. Avrupa Komisyonu tarafından yapılan bir araştırmaya göre Erasmus öğrencilerinin yüzde 27’si eşleri ile yurt dışında tanıştı. Erasmus Programı öğrencilerin sadece özel hayatını değil geleceğini de etkiliyor.

Avrupa Komisyonu sözcüsü Pia Ahrenkilde Hansen konu ile ilgili yaptığı açıklamada program sonucunda 1 milyon bebeğin dünyaya geldiğini gösteren istatistiğin “mutluluk verici” olduğunu ve bu rakamın “programın bir çok pozitif değer yarattığını kanıtladığını” söyledi.

227 sayfalık Erasmus araştırmasında, programa katılan öğrencilerin hayatlarının geri kalanında doğduklarından farklı bir Avrupa ülkesinde yaşamaya da daha meyilli olduğu tespit edildi.

Araştırmacılar, Erasmus programına katılan öğrencilerin %40’ının eğitimlerini tamamladıktan sonra yabancı bir ülkede çalıştığını belirtti.

Erasmus Programı Nedir?

Erasmus programı, Avrupa’daki yüksek öğretim kurumlarının birbirleri ile çok yönlü işbirliği yapmalarını teşvik etmeye yönelik bir Avrupa Birliği programıdır.

Yüksek öğretim kurumlarının birbirleri ile ortak projeler üretip hayata geçirmeleri, kısa süreli öğrenci ve akademik personel değişimi yapabilmeleri için hibe niteliğinde karşılıksız mali destek sağlamaktadır. İsmini, değişik Avrupa ülkelerinde hem öğrenci, hem de akademisyen olarak bulunmuş olmasından dolayı Rönesans Hümanizminin önemli temsilcilerinden biri olan Hollandalı bilim adamı Erasmus’tan (1469–1536) almıştır.

Erasmus Programı Ne Değildir?

Erasmus programı bir “yabancı dil öğrenme programı” değildir.
Erasmus programı tam anlamıyla bir “burs” programı değildir.
Erasmus programı bir “diploma” programı değildir.
Erasmus programı bir araştırma programı değildir.

Erasmus kapsamında desteklenen etkinlikler nelerdir?

Öğrenci ve öğretim görevlisi değişimleri,
Eğitim programlarının geliştirilmesine yönelik işbirlikleri,
Müfredat geliştirme projeleri (Curriculum Development-CD) sonucunda elde edilen bilgilerin yaygınlaştırılarak uygulamada kullanılması,
Avrupa üniversitelerindeki bölüm ve/veya fakültelerin belirli bir alanda yaptıkları akademik çalışmaları ortaklaşa yürütebilecekleri bilimsel platformların (Thematic Networks) oluşturulması,
Dil kursları ve yoğun programlar,
Avrupa Kredi Transfer Sisteminin (AKTS) yerleştirilmesi.

Programın Amacı nedir?

Programın amacı Avrupa Birliği ülkeleriyle aday ülkelerin yüksek öğretim kurumları arasındaki işbirliğini teşvik edip geliştirerek yükseköğretimde Avrupa boyutunu ön plana çıkarmaktır. Bu amaçla Erasmus programı kapsamında her yıl binlerce öğrenciye ve öğretim görevlisine eğitim ve öğretim faaliyetlerinin bir kısmını yurtdışında geçirme imkanı tanınmakta, bunun yanında ortak araştırma projeleri, yoğun programlar, müfredat geliştirme çalışmaları ve Avrupa çapında Tematik Ağların finansmanı sağlanmaktadır. Erasmus eylemi oluşturulurken hedefler arasında Avrupa’da yüksek öğrenimin kalitesini arttırmak, farklı kültürler ve yaşam biçimlerine karşı toleranslı yaklaşabilme becerisini geliştirmek ve dünyanın en rekabetçi ekonomileri arasında Birlik olarak yer alabilmek için küreselleşme sürecinde istihdam piyasasının niteliklerine uygun eleman yetiştirebilmek amaçlanmıştır.

Kaynak: Hürriyet

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. eğitimsiz ama öğretim bakımından mükemmel olan zeki insanlar yetiştirmenin sonucu.ilim ilim bilmektir,ilim kendin bilmektir.eğer sen kendin bilmezsen ya nice okumaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu