Akademik Personel | 21 Mart 2019, Perşembe

Engelsiz Üniversite Bayrak Ödülleri

1 Mart 2018
Engelsiz Üniversite Bayrak Ödülleri
       

Üniversite kampüs sınırları içerisinde engelli bireylerin tam, etkin ve eşit katılımını sağlamak için gerçekleştirilen çalışmaların tespiti ve başarılı bulunanların ödüllendirilmesi ayrıca kamuoyunda farkındalık oluşturulması adına “Engelsiz Üniversite Bayrakları” ve “Engelsiz Program Nişanları” verilecektir.

Başvuru Tarihleri: 12-19 Mart 2018

ENGELSİZ ÜNİVERSİTE BAYRAKLARI

Engelsiz Üniversite Bayrakları 3 kategoride verilecektir:

1) Mekânda Erişilebilirlik (Turuncu Bayrak)
Açık, yarı açık ve kapalı alanların engelli bireylere yönelik düzenlenmesine ilişkin kanun, tüzük, imar planları, yönetmelik hükümleri, TS 9111 ve farklı uluslararası standartlar gözetilerek, fen, sağlık ve çevre şartlarına uygunluk açısından belli bir düzeyde gayret gösteren üniversitelere Turuncu Bayrak verilecektir.

2) Eğitimde Erişilebilirlik (Yeşil Bayrak)

Engelli öğrencilerin doğal eğitim haklarının nitelikli olarak gerçekleşmesi için, verilen eğitimlerin çeşitli aşamalarında belli bir düzeyde destekleyici bilgi, belge, ders araç ve gereçlerini sağlayan üniversitelerde yapılan çalışmaları desteklemek ve teşvik etmek üzere Yeşil Bayrak verilecektir.

3) Sosyo-Kültürel Faaliyetlere Erişilebilirlik (Mavi Bayrak)

Engelli öğrencilerin sosyal ve kültürel faaliyetlere erişimleri ve etkin katılımlarına yönelik alınmış olan tedbirleri ve hizmetleri desteklemek ve teşvik etmek üzere bu konuda belli bir düzeyde gayret eden üniversitelere Mavi Bayrak verilecektir.

Konuya ilişkin detaylı bilgi için tıklayınız.

Afiş için tıklayınız.

 

Kaynak

       

BENZER HABERLER