Akademik Personel | 26 Nisan 2019, Cuma

Engelli Dostu Üniversite

Engelli Dostu Üniversite
       

Aksaray Üniversitesi kampüsü içerisine “Engelsiz Üniversite” çalışmaları kapsamında, görme engelli öğrenciler için 4 bin metre hissedilebilir yüzey çalışması yapıldı.

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) kampüsü içerisine “Engelsiz Üniversite” projesi kapsamında, engelli öğrenciler için 4 bin metre hissedilebilir yüzey çalışması yapıldı.

ASÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de engellilerin hayatını kolaylaştıran üniversitelere öncülük etmek için böyle bir çalışma başlattıklarını söyledi.

Bu kapsamda birçok çalışmaya imza attıklarının altını çizen Acar, “Bizim 18 bin 200 öğrenci sayımızdan 20 engelli öğrencimiz var. Bunlar içerisinde görme engelli sadece 3 öğrencimiz var. Bu arkadaşlarımızın üniversite kampüsünde rahat dolaşabilmeleri için 4 bin metre ‘hissedilebilir yüzey çalışması’ yaptık. Sarı şerit döşedik. Bütün birimlerimize engelli asansörü yaptırdık. Bir kısmının da yapımına devam ediyoruz” dedi.

Acar, engelli birimlerini direkt rektörlüğe bağladıklarını belirterek, “Yaptığımız bu uygulamayla rektörlüğün bu konuda verdiği önemi herkese göstermiş olduk. Herhangi bir konuda, engelliler direkt rektörlüğe ulaşmış olacaklar. Engellilere yönelik sürekli konferanslar yapıyoruz. Kısacası ASÜ’de engelleri kaldırmayı planlıyoruz. Engelsiz bir üniversite meydana getiriyoruz” şeklinde konuştu.

Rektör Prof. Dr. Acar, şunları kaydetti:

“Kimimiz engelliyiz. Bunun için biz idareciler olarak, engellileri de diğer vatandaşlarla eşit şartlarda hazırlamak için çalışmalar başlattık. Üniversitemizde sadece 3 görme engelli var ancak biz sayıya bakmıyoruz. Bin görme engelli arkadaşımız olsaydı dahi yapmamız gereken ne idiyse aynı şekilde yapıyoruz. Yapmaya devam edeceğiz. Herhangi bir rakam üzerinden hesap yapmıyoruz. Bir engelli öğrencimizin olması bile onun derdine derman olmak için yeterli.”

Görme Engelli Yasin Eroğlu ise üniversite kampüsüne yapılan sarı bant uygulamasını çok olumlu bulduklarını belirterek, “Kimi arkadaşlarımız var, hiç görmeyen. Arkadaşlarımız bu işaretler sayesinde yürüyebilecekleri yerlere kafasında kodluyor ve o yönde gidiyor. Bundan dolayı çok güzel oldu. Bu konuda teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı

 

       

BENZER HABERLER