Akademik Personel | 25 Eylül 2020, Cuma

Engelleri Kaldırmak için ‘İşaret Dili’ Öğreniyorlar

30 Mart 2017
Engelleri Kaldırmak için ‘İşaret Dili’ Öğreniyorlar
       

Hatay’da bir grup genç, işitme engellileri daha iyi anlamak ve onların hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla işaret dili öğreniyor.

Hatay’da “işaret dili” öğrenmek için gönüllü olan gençler, engellilerin günlük yaşamdaki iletişim sorunlarını aşmalarına katkı sağlamayı hedefliyor.

Hatay Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Hatay Meslek Eğitim Kursu’na (HATMEK) katılan 20 genç, işaret diliyle basit cümle yapıları, sıfatlar, fiiller, soru cümleleri ve diyalog örnekleri ile parmak alfabesi eğitimi alıyor.

Haftanın 6 günü kursa katılan gençler, işaret dili alfabesini, günlük hayatta sık kullanılan kelimeleri, zaman ve duyguları anlatmayı ve işitme engellilere her konuda yardımcı olmayı hedefliyor.

Kursa katılan vatandaşlardan kimi işitme engelli yakını için kimi de iş yerinde karşılaştığı işitme engelliler için kursa katılıp işaret dilini öğrenmek istiyor.

Kurs eğitmeni Erhan İmseytoğlu, çevresinde birçok işitme engellinin bulunduğu, ancak onları algılamakta sıkıntı çektiği için 2,5 yıl önce işaret dili öğrenmeye karar verdiğini ve kursa gittiğini söyledi.

İmseytoğlu, birkaç aylık işaret dili kursuna gitmesinin ardından kendisinin de aynı kursu açabileceğini ve eğitim verebileceğini öğrendiğini belirtti.

400 kursiyer bu dili öğrendi

Bunun üzerine işitme engelli bireylere yardımcı olabilmek için kurs açtığını anlatan Erhan İmseytoğlu, şöyle devam etti:

“Kurs açmak için belediye ile irtibata girdim ve belediye başkanımız kursu açmak için yardımcı oldu. Yaklaşık 2 yıldır öğrencilerime işaret dilini öğretiyorum. Bugüne kadar 8 kursta 400 öğrenciye işaret dilini öğreterek, sertifika almalarını sağladım. Kursumuz 120 saat sürüyor. Kurslarımız tamamen ücretsizdir. Herkesin işaret dilini öğrenmelerinin zorunlu olduğunu düşünüyorum. Çünkü işitme engelli kardeşlerimizin farkına varmak zorundayız.”

Kursiyerlerden İbrahim Özkan da şimdiye kadar kursta öğrendikleri sayesinde çevresindeki işitme engellilerle çok daha rahat iletişim kurduğunu ifade etti.

Kursiyer Sinem Orak da işitme engelli kuzeniyle ve diğer işitme engellileri anlayabilmek için kursa geldiğini dile getirdi.

Aslı Kantlı ise kursun kendileri için çok faydalı olduğunu belirterek, engellere yol açanların insanlar olduğunu ve bunun önüne geçmek için bir adım atılması gerektiğini kaydetti.

anadolu ajansı

       

Bedava internet konusunda servis sağlayacımıza teşekkür ederiz.