Akademik Personel | 10 Temmuz 2020, Cuma

En Uzun Soluklu Uluslararası İlişkiler Kongresi

20 Ekim 2019
En Uzun Soluklu Uluslararası İlişkiler Kongresi
       

Türkiye’nin en uzun soluklu Uluslararası ilişkiler kongresinin 11.’si Bursa Uludağ Üniversite’sinde gerçekleştirildi. Uluslararası İlişkiler alanında daha uzunu olmayan kongre 7 oturumda yapıldı. Kongre boyu yaklaşık 50 akademisyen konuşma yaptı.

Uludağ Üniversitesi’nin her yıl düzenlediği 11. Uluslararası ilişkiler kongresi, Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Organizasyonda yerli ve yabancı bir çok akademisyen konuşma yaptı. Açılış töreninde BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, İİBF Dekanı Prof. Dr. Derda Küçükalp, Uluslararası ilişkiler Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tayyar Arı, akademisyenler ve öğrenciler hazır bulundu.

Rektörden öğrencilere daha fazla okuyun tavsiyesi

Törende konuşan Rektör Prof. Dr. A. Saim Kılavuz, Türkiye’nin uluslararası alanında çok fazla konuşulduğu bir dönemde böylesine önemli bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını kaydetti. Öğrencilerin de etkinliğe ilgi göstermesinin kendisini mutlu ettiğini aktaran Rektör Kılavuz; “Bugün burada bulunan tüm uluslararası ilişkiler bölümü öğrencilerine sadece alanları ile ilgilenmenin dışında çok farklı bilim dallarından da yararlanmalarını tavsiye ediyorum. Uluslararası ilişkiler alanı multidisipliner bir bilim alanıdır. Tarih, edebiyat, kültür, medeniyet, din ve daha birçok alanda da okumanızı ve araştırmanızı tavsiye ediyorum. Çok yönlü okumalar yaparsanız, aranızda bu okuduklarınızı münazara ederseniz özgüven ve doğru bilgi sahibi olursunuz” diye konuştu.

Operasyon nasıl yapılır dünyaya gösteriyoruz

Konuşmasında Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye’nin kuzeyinde yürüttüğü operasyona da değinen Kılavuz; “Dünyaya hak, adalet ve insaf ölçüleri içerisinde bir operasyonun nasıl yapıldığını gösteren kahraman ordumuza ve güvenlik güçlerimize Cenab-ı Hakk’tan nusret niyaz ediyorum. Başarılar diliyorum. Allah yar ve yardımcıları olsun. Milletimize de zaferler görmeyi diliyorum. Türkiye bugüne kadar hep mazlumun yanında oldu. İnşallah bu operasyon sonucunda gerçek mazlumlar da yeniden gülmeye başlar ve huzur içerisinde geleceğe adım atar” dedi.

İİBF Dekanı Prof. Dr. Derda Küçükalp ise konuşmasında akademik hayatta bilimsel çalışmaların ve organizasyonların büyük bir önem taşıdığına işaret etti. Uluslararası İlişkiler Bölümü’nün 11 yıl aralıksız olarak düzenlediği etkinliğin de bu anlamda ele alınması gerektiğini kaydeden Dekan Küçükalp, tüm katılımcılara ve emek verenlere teşekkür etti.

Geleneksel hale getirilen 11. Uluslararası İlişkiler Kongresi’nin çok sayıda oturum ve katılımcı ile 2 gün boyunca devam edeceğini aktaran Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tayyar Arı da Türkiye’de bu alanda yürütülen ve 11 yıl boyunca aralıksız devam eden başka bir etkinliğin bulunmadığını vurguladı.