Akademik Personel | 02 Şubat 2021, Salı

“En İyiler” Sıralamasında 5 Türk Üniversitesi

“En İyiler” Sıralamasında 5 Türk Üniversitesi
       

İngiliz Times Higher Education (THE) Kurumu’nca açıklanan “Dünyanın En İyi 400 Üniversitesi” sıralamasına, 5 Türk üniversitesi de girdi.


Dünyanın yükseköğretim alanındaki öncü yayınlarından İngiltere merkezli THE Kurumu “Dünyanın En İyi 400 Üniversitesi 2013-2014 Sıralaması”nda Kaliforniya, Harvard ve Oxford üniversiteleri ilk 3 sırada yer aldı.

 

 

 

 

 

İşte Dünyanın En İyi İlk 5 Üniversitesi

 

1. California Institute of Technology
2. Harvard University
3. University of Oxford
4. Stanford University
5. Massachusetts Institute of Technology


İlk 200’de Türk üniversitelerinden 199’uncu sırada yer alan Boğaziçi Üniversitesi bulunuyor. İTÜ ve ODTÜ, 201-225 aralığında yer alırken, Bilkent Üniversitesi 226-250, Koç Üniversitesi ise 276-300 aralığında bulunuyor.

THE, Sanat ve İnsani Bilimler, Tıp, Mühendislik ve Teknoloji, Doğa Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri gibi çeşitli alanlarında da dünyanın en iyi 100 üniversitesi listesini hazırladı.

Bu bilim dallarından Mühendislik ve Teknoloji alanında sıralamaya Türkiye’den giren tek yükseköğretim kurumu, Bilkent Üniversitesi oldu. Bilkent Üniversitesi, bu alanda dünyanın en iyi 98’inci üniversitesi olarak yerini aldı.

Değerlendirme neye göre yapılıyor?

2010 yılından bu yana dünya üniversitelerinin sıralamasını yayınlayan Times Higher Education (THE) değerlendirmesini beş ana başlık ve 13 alt başlıktan oluşan kriterlerle oluşuyor. Eğitim (%30), Bilimsel Yayınlara Yapılan Atıflar (30%), Araştırma (%30), Uluslararası Görünüm (%7.5) ve Sanayi Gelirleri (%2.5) başlıklarında dünya üniversitelerinin aldıkları skorlar raporlanarak oluşturulan sıralama her yıl Ekim ayında yayınlanıyor. 26 ülkenin yer aldığı ilk 200 sıralamasında Türkiye, Boğaziçi Üniversitesi ile 200 üniversite arasında yer alırken, bu yıl ilk 200 listesine Türkiye ile birlikte yeni giren ülkeler İspanya ve Norveç oldu.

Dünyanın en iyi üniversitesi unvanıyla Kaliforniya Teknik Enstitüsü liderliğinin 3’üncü yılına girerken, 2’nci sırayı ABD’den Harvard Üniversitesi ve İngiltere’den Oxford Üniversitesi paylaştı. ABD’nin Stanford Üniversitesi bu yıl Harvard’ın gerisine düşerek 3’üncü sırada yer aldı. THE’nin listesine göre dünyanın en iyi 10 üniversitesinden 7’si ABD’de 3’ü de İngiltere’de bulunuyor. Bu iki ülke dışında sıralamada en yüksek yeri alan üniversite ise kendisine 14’üncü sırada yer bulan İsviçre’den Zürih Teknoloji Enstitüsü yer aldı.

blank

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü: Sonuç Türkiye için büyük bir prestij kaynağı

Times Higher Education (THE) ve Thomson Reuters’ın yaptığı dünya üniversiteler sıralamasında Türkiye’den Boğaziçi Üniversitesi’nin ilk 200’de yer almasını değerlendiren Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, başarının arkasında köklü bir kurum olmaları ve genç araştırmacıların yayınlarının etkisi olduğunu belirtti. Rektör Barbarosoğlu üniversitenin başarısı ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Boğaziçi Üniversitesi 150 yıllık tarihi ile Türkiye’nin ve dünyanın en köklü üniversitelerindendir. Bu vizyonla oluşturduğumuz stratejik plan doğrultusunda araştırma üniversitesi olma hedefini koyan Boğaziçi Üniversitesi, bu yönde önemli adımlar atmış, lisansüstü programlarını zenginleştirip, lisansüstü öğrenci oranını yükseltmiştir. Bugün itibarıyla 3000’in üstünde lisansüstü öğrencimiz vardır. Bu yılki sıralamada Boğaziçi Üniversitesi’nin ilk 200 üniversite arasına girmesi, Üniversitemiz için olduğu kadar Türkiye için de büyük bir prestij kaynağıdır.

Kaliteli yayınlarda genç araştırmacıların etkisi

Boğaziçi üniversitesi, üniversite sınavlarında öğrencilerin en çok tercih ettiği üniversitedir. Bu parlak öğrenciler, özgür akademik ortam ve dünya çapında akademik kadro başarımızın altında yatan faktörlerdir. Son yıllarda üniversitemize çok parlak araştırmacı akademisyenler katılmıştır ve bu genç nesil akademisyenlerin araştırmalarından etki faktörü yüksek, kaliteli yayınlar çıkmıştır. Boğaziçi Üniversitesi, öğrencilerinin, mezunlarının ve öğretim üyelerinin dünyanın en güzel kampüslerinden birinde geliştirip yeşerttikleri üniversite deneyimini ve toplumun entelektüel yaşamına yaptıkları katkıları hakkıyla değerlendirecek bir sıralama yöntemi bulunduğunu düşünmemekle birlikte özellikle bilimsel araştırma çıktılarını ağırlıkla değerlendiren THE sıralamasında dünyanın en iyi 200 üniversitesi arasında yer almaktan mutluluk duymaktadır.

2010 yılında kurulan Teknoparkı ve 2012 yılında kurulan Teknoloji Transfer Ofisi ile, Boğaziçi Üniversitesi, ürettiği bilgiyi Sanayi ve Toplum ile paylaşma yönünde adımlar atmış, üniversitenin sanayiden elde ettiği araştırma kaynağı yükselmiştir.
Bu sıralama aynı zamanda Türkiye’deki yüksek öğrenim sistemi için de yol gösterici olmalıdır. Ülkemizde bilgi ve teknoloji üretimi için sağlanan koşullar geliştikçe bu tür sıralamalarda daha fazla sayıda üniversite ile daha da üst noktalara çıkacağımıza inanıyorum.”

Kaynak: Hürriyet Eğitim

       

Kolay Hobiler