GündemManşet Haber

Emekli Doktordan Üniversiteye 1 Milyonluk Yardım

89 yaşındaki emekli doktor Naci Eren, Dumlupınar Üniversite’ne 20 derslikli eğitim bloğu yaptıracak. Yapılan eğitim bloğunun proje değeri yaklaşık 1 milyon 200 bin TL.

ABD’de 60 yıl doktorluk yaptıktan sonra kesin dönüş yaptığı memleketi Kütahya’nın Simav ilçesinde, eğitim yuvası yapımına ilk olarak annesi rahmetli Gülizar Eren adına 1992 yılında ilçe merkezine 24 derslikli bir ilkokul yaptırarak başlayan Dr. Naci Eren, daha sonra Dumlupınar Üniversitesi Simav Teknoloji Fakültesi bünyesine birisi kendi diğeri eşi Müfide Eren adına 2 eğitim bloğu yaptırdı. Bunun yanında Teknoloji Fakültesi ile Simav Meslek Yüksek Okulu’nun yapımına da maddi destek sağlayan Eren, şimdi de fakülte ve meslek yüksek okulunun bulunduğu Simav Kampüsü’nün bulunduğu alana dedesi, rahmetli müftü Mehmet Akif Eren adına 20 derslikli yeni bir eğitim bloğu yaptırıyor.

Türkiye’nin arzuladığı çağdaş dünya düzenine kavuşması için kaliteli eğitime ihtiyaç duyulduğunu belirten 89 yaşındaki hayırsever Naci Eren, “Eğitim yuvası yapmaya doymuyorum. Bu hususta 60 yıl boyunca doktorluk yaparak biriktirdiğim paralarımı ABD’den getirerek memleketim Simav’da eğitim yatırımlarına dönüştürüyorum. Bundan da büyük zevk alıyorum. Yatırıma doymuyorum. Severek ve isteyerek yaptığım bu işten büyük bir mutluluk duyuyorum. Servetimi eğitime harcamaya razıyım. Yeter ki aşığı olduğum Simav’da gençler kaliteli eğitim alsın. Topluma örnek birer insan olarak yetişsinler. Öğrencilerin gelip elimi öpmeleri tüm yorgunluğumu gideriyor” dedi.

Simav Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muammer Gavas’ın fakülte binasında makam odasının bitişiğinde kendisine bir oda tahsis ettiğini dile getiren Eren, “Günün büyük kısmını Teknoloji Fakültesi’nde geçiriyorum. Şimdi de dedem adına yaptırdığım inşaatı her gün gelip inceliyorum. Umarım önümüzdeki yıl sonunda inşaatı tamamlayarak 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı’nda hizmete açarız” diye konuştu.

Simav Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muammer Gavas, “Hayırsever Doktor Naci Eren yaptığı yardımlarla bize önemli katkılar sağlayarak rahatlattı. Şimdi de dedesi Müftü Hacı Mehmet Arif Eren adına yeni bir eğitim bloğu yaptırıyor. Yapılan eğitim bloğunun proje değeri 1 milyon 200 bin TL civarında. Yeni yaptırdığı blok dahil olmak üzere fakülte ve meslek yüksek okulumuza yaklaşık 3 milyon TL dolayında bir eğitim desteği sağlamış olacak. Simav gibi küçük bir ilçe için bu çok büyük bir rakam. Hayırsever Naci Eren gibi dostlarımızın çoğalmasını bekliyoruz” dedi.

Türkiye’de kaliteli eğitime duyulan ihtiyacın kendisini yardım yapmaya ittiğini de belirten Eren’in dedesi Mehmet Arif Eren adına 600 metrekarelik alana yaptırmaya başladığı eğitim bloğunun üç katlı olacağı bildirildi.

Kaynak: Hürriyet

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu