Akademik Personel | 25 Nisan 2019, Perşembe

Emekli bankacıdan 125 yıllık “daktilo koleksiyonu”

Emekli bankacıdan 125 yıllık “daktilo koleksiyonu”
       

70 Yaşındaki emekli bankacı Hamdi Yücesoy, 30 daktilo bulunan koleksiyonuyla ilgi odağı oldu.

Yücesoy, 5 sene önce arkadaşı ile Eskişehir’de daktilo onarım ve bakım iş yeri kurdu. Yücesoy, biri 125 senelik toplamda 30 adet daktilo içeren koleksiyonunun bankacılık yaptığı yıllarda daktilolara karşı özel ilgisi ile başladığını anlattı.

125 yıllık daktilosu da var

Bankacılık yıllarında Yücesoy, ilk daktilosunun F klavye olduğunu, giderek daktilolara olan ilgisi sonucu bir koleksiyon oluşturmaya karar verdiğini, koleksiyonundaki daktiloların 40-50 senelik olduğunu, 125 senelik olan da olduğunu aktardı. Yücesoy, o zamanlar sadece F klavye kullanıldığını, bilgisayarda Q klavyenin kullanılması ile birlikte nadir de olsa Q klavyesi olan daktilolarının bulunduğunu da belirtti. Koleksiyonunda Q, F ve Arapça klavye daktiloların bulunduğunu anlatan Yücesoy, eskiden reçete yazmak için doktorların ve ayrıca yazarların kullandığı el yazması daktiloların da bulunduğunu ekledi.

Hamdi Yücesoy, daktilo koleksiyonunu oluştururken kimini satın aldığını, kimini ise ücretsiz olarak edindiğini belirterek, daktiloları ilk aldığında görenlerin işe yaramayacağını, çöp olduğunu söylediklerini, kendisi bu hale getirdiğini aktarırken, iş yerine üniversite öğrencilerinin yoğun ilgisi olduğunu, bundan da çok mutlu olduklarını anlattı.

Daktilo sergisi açacak

Yücesoy, daktiloların artık kullanılmadığını, daha önce insanların yaşamında önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çekerek aslında bir geleneği yaşattığını, unutulmuş güzellikleri diri tutmaya çalıştığını anlattı. Koleksiyon yapmaktaki amacının daktiloların tarihte kaybolup gitmesini engellemek için olduğunu, koleksiyonundaki daktiloların elliye ulaşması halinde farklı alanlarda farklı amaçlarla kullanılan bu daktilolar ile bir sergi açarak bir geleneği yaşatmak istediğini aktardı.

AA

       

BENZER HABERLER