Akademik Personel | 20 Aralık 2020, Pazar

Elvan: ODTÜ Ulusal Güvenliğimizi Sağlayacak Bir Yapıya Sahip Değildir

25 Aralık 2015
Elvan: ODTÜ Ulusal Güvenliğimizi Sağlayacak Bir Yapıya Sahip Değildir
       

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, son dönemde Türkiye’ye “tr” uzantılı DNS sunucularına yönelik siber saldırılarla ilgili ”ODTÜ bu konuda direniyor. Halbuki yasal düzenlemeler var, kendisini imparator zannediyor bu rektör zannedersem, herkes haddini bilmeli diye düşünüyorum. ODTÜ, bu elinde bulundurduğu, geçmişten gelen bu sorumluğu BTK’ya devretmelidir, yapılması gereken budur. ODTÜ ulusal güvenliğimizi sağlayacak bir yapıya sahip değildir” dedi.

ODTÜ’ye eleştiri 

Son dönemde Türkiye’ye, “tr” uzantılı DNS sunucularına yönelik siber saldırılarda artış olduğu belirtilerek, ODTÜ’nün bu sunucuları BTK’ya devretmemesini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Elvan, internetin Türkiye’de yeni yeni yaygınlaştığı dönemde BTK gibi bir yapının bulunmaması nedeniyle bu alandaki sorumluluğun ODTÜ tarafından alındığını söyledi.

Bakan Siber Saldırılar İçin ODTÜ’yü Suçladı!

”Kendisini imparator zannediyor bu rektör zannedersem”

BTK’nın kuruluş sürecine değinen Elvan, şunları kaydetti:
“Kurum bilgi ve iletişim alanında siber saldırılar dahil düzenleyici bir kurum. Türkiye’de bu alanda uğraşan hangi kesimi sayarsanız sayın tamamını kapsayan bir düzenleme yetkisine sahip. Bu çerçevede de BTK, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımız vasıtasıyla ODTÜ’deki bu sorumluluğun bu kuruma devredilmesi gerektiğini bildirdi, talep etti. Ancak ODTÜ bu konuda direniyor. Halbuki yasal düzenlemeler var, kendisini imparator zannediyor bu rektör zannedersem, herkes haddini bilmeli diye düşünüyorum. ODTÜ, bu elinde bulundurduğu, geçmişten gelen bu sorumluğu BTK’ya devretmelidir, yapılması gereken budur. ODTÜ ulusal güvenliğimizi sağlayacak bir yapıya sahip değildir, orası üniversitedir.”

ODTÜ’den Bakan Yıldırıma’a Cevap Geldi

Kaynak: Hürriyet

       

Kolay Hobiler