GündemManşet Haber

Einstein’in İşsizlik Problemi ve Torpil Çabası

Hepimizin bildiği Albert Einstein’in bilmediğimiz bir hikayesi. İşsizlik

 

Nazi Almanya’sından kaçtığı için Amerika Birleşik Devletleri’ne yerleşen, 1955 senesinde hayata gözlerini ABD Princeton’da yuman Albert Einstein belki de hepimizin de yaşamış olduğu bir problemle uğraştı.    İşsizlik..

Kısaca hatırlamak  gerekirse, Einstein, hayatı boyunca 300’den fazla bilimsel makale yayınlamış, ayrıca 150’den fazla bilim dışı çalışma da bulunmuş, yani kısacası 20. yüzyıla damgasını vurmuş bir bilim adamı. Hatta öyle ki, Einstein sözcüğünün günümüzde “dahi” ile eş anlamlı olarak kullanıldığını da sıklıkla görmekteyiz.
 

 
Bu denli önemli bir şahsiyetin işsizlik problemi yaşaması düşündürücü olsa da, Albert’in babası Hermann’ın oğluna ne kadar üzüldüğü de ortada. İsterseniz mektuba bir göz atalım.

 

“Sayın Bay Profesör,

Siz değerli Profesöre, oğluyla ilgili bir konu için ulaşan bu babayı yaptığı küstahlıktan dolayı lütfen affediniz.

Sözlerime, 22 yaşındaki oğlum Albert’in, herhangi bir işe sahip olmamasından ne kadar üzüntü duyduğunu belirterek başlamak isterim. Albert, kariyerine giden rotadan ve kariyer hedeflerinden giderek uzaklaşmış olduğu yönündeki düşüncesine kendisini iyice inandırmış durumda. Ayrıca, Albert, mütevazi koşula sahip olan biz ailesine de yük olduğu düşüncesinin altında ezilmekte.

Eğer mümkünse, Albert’in kendisine, yaşam ve çalışma enerjisini geri kazanmasını sağlayacak, cesaretlendirici bir şeyler yazmanızı en derin hürmetlerimle sizden rica etmekteyim.   

Ayrıca, bu sömestr veya önümüzde sonbahar sömestrinde kendisini asistanınız olarak değerlendirebilirseniz, size sonsuz şükranlarımı sunarım.

Bunun yanında, özgür bir şekilde ifade etmeliyim ki oğlumun yapmış olduğum bu olağandışı hareketimden hiçbir bilgisi bulunmamakta.

Sadık kulunuz

Hermann Einstein

                                         “

Çıkaracağımız Sonuçlar

Hayat aslında kimse için çok kolay değil. Einstein için bile.. Hayatta önemli olan uzun vadeli çalışma, başarı grafiğini sürdürebilmek ve motivasyonu korumak. Bu açıdan, işsizlik ve benzeri problemlerin bizi üzmesine izin vermemeliyiz ama denemeye devam etmeliyiz.

Şunu duyar gibi oluyorum: “Ama Albert Einstein ile biz bir miyiz? O zaten çok zeki ve sıradışı”. Evet doğru, biz onun kadar zeki olmayabiliriz, ama zaten bizden de kimse dünyaca ünlü sıra dışı bir fizikçi olmamızı beklemiyor.

 

Hermann Einstein’in Orijinal Mektubu

Hermann Einsteinın Mektubunu İndirebilirsiniz

Mektubu çeviren: Murat Aktan

Derleyen: Akademikpersonel

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Bukadar motivasyonumuzu devamettirebilmek icin ugrasacagimiza isimizle gucumuzle ugrasabilsek devlet olarak kalkinacagiz ama yok iste.. issizlik hatsafhada…

  2. Bugün attığım bir twit ile yorum yapmak istedim. Bu hayatta köpek olmak gerekse yine kendi elimle tasmayı boynuma geçirmeyi tercih ederim.

  3. Allah bu dünyada kimseyi rızıksız bırakmamıştır. Ama benim ülkemde bu görevi kendilerine görev edinenler oldukça adalet, sadece sarayları niteleyen bir kelime adı olarak kaldıkça işimiz zor. Torpille, kendisi gibi söz konusu vazifeye talip olan ve o kadroyu hak eden kişileri eze eze geçip giden kimseler oldukça benim bu ülkenin geleceğine yönelik umutlarım kaybolup gidiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu