GündemManşet Haber

Eğitim Fakültelerine Sözlü Sınavla Girilebilecek

19’uncu Milli Eğitim Şurası’nda görüşülen dört ana başlıktan öğretmen niteliğinin artırılması programında, eğitim fakültelerine öğrencilerin sözlü sınavla alınması yönündeki komisyon kararı tartışma yarattı.

Antalya’da devam eden 19’uncu Milli Eğitim Şurası’nda, ‘Öğretmen Niteliğinin Artırılması’ konusu üzerine yapılan görüşmelerde komisyon, Eğitim Fakültesi’ne girecek öğrenciler için ilginç bir karar aldı. Komisyon kararına göre, eğitim fakültelerine alınacak öğrenciler sözlü sınavla seçilebilecek.

Şurada öğretmen niteliklerinin artırılması konusunda Türk Eğitim Sen’i temsil eden Genel Başkan Yardımcısı Seyit Ali Kaplan, şimdiye kadar tüm şuralarda olduğu gibi iktidarın belirlediği konularda sadece bakanlığın belirlediği akademisyenlerin hazırladığı konuların görüşüldüğünü öne sürdü. İçinde olduğu komisyonda eğitim fakültelerine girişte sözlü sınav getirilmesiyle ilgili bir teklif olduğunu belirten Aslan, şöyle konuştu:

“Bizim itirazlarımıza rağmen bu kabul edildi. Bunların mahsurlarını anlattık. ‘Sözlü sınav’ demenin torpil olduğunun bakanlığın okul idarecileri atamalarında görüldüğünü, haksız atamaların hep geri dönmekte olduğunu, sözlü sınavla öğrenci almanın siyasi güç değiştikçe, dengeler değiştikçe, kim güçlüyse onların tanıdıklarının, çocuklarının, akrabalarının eğitim fakültelerine girebileceğinin mahsurlarını anlattık, ama buna rağmen kabul edildi. Hatta bir örnek verdim. 1980 öncesi kuşağıyım, o dönem kim iktidara geldiyse o zaman eğitim enstitüleriydi, onlar alındı. İktidar değişti, başkaları geldi başka gruplar alındı. Kesinlikle sözlü sınavların torpil olduğu kanaatindeyiz. Gene aynı şekilde 17-18’inci milli eğitim şuralarında olduğu gibi şu anda mevcut yöneticiler tarafından hazırlanmış maddeler buradaki komisyon üyelerine dikte ettiriliyor, adeta oylamayla meşru kılınıyor.”

Kaynak: Hürriyet

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu