Akademik Personel | 27 Aralık 2020, Pazar

Ege Üniversitesi 2015-2016 Sonbahar Yüksek Lisans ve Doktora Başvuruları

27 Temmuz 2015
Ege Üniversitesi 2015-2016 Sonbahar Yüksek Lisans ve Doktora Başvuruları
       

Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsüne 2015-2016 Güz Dönemi için Lisansüstü öğrenciler alınacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Başvuru tarihleri

Yatay Geçiş Başvuru tarihleri (Tezli/Tezsiz) : 28 Temmuz – 7 Ağustos 2015
Özel Öğrenci Başvuru Tarihleri (Tezli/Tezsiz) : 28 Temmuz – 7 Ağustos 2015
Tezli Yüksek Lisans Başvuruları : 28 – 31 Temmuz 2015
Tezsiz Yüksek Lisans Başvuruları : 03 – 07 Ağustos 2015
Doktora Başvuruları : 03 – 07 Ağustos 2015

2015-2016 Yüksek Lisans ve Doktora İlanları

 

Kontenjanlara ve başvuru bilgilerine aşağıdaki linkten ulaşılabilir.

2015-2016 Başvuru Formları | ege universitesi sosyal bilimler enstitusu

LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARA NASIL BAŞVURU YAPILIR?
1.      Başvuru tarihleri arasında Lisanüstü Başvuru linkinden “Lisansüstü Başvuru Girişi” ekranına ulaşarak “İlk Giriş” butonuna tıklayınız.
2.     
a.      T.C. uyruklu adaylar:
Adınızı, soyadınızı ve T.C. Kimlik Numaranızı girdikten sonra “Kimlik Bilgilerini Getir” butonuna tıklayınız. Nüfus bilgileriniz otomatik olarak ekrana gelecek ve Nüfus Bilgileri-2 kısmına elle giriş yapmanıza gerek kalmayacaktır.
b.      Yabancı uyruklu adaylar:
Adınızı, soyadınızı ve Yabancı Kimlik Numaranızı girdikten sonra Nüfus Bilgileri-1’de uyruk bilginizi girip Nüfus Bilgileri-2 kısmını doldurunuz.
3.      Fotoğrafınızı yükleyiniz. Adayların sisteme son altı ay içinde çekilmiş ve yürürlükteki mevzuata uygun vesikalık fotoğraflarını yüklemeleri gerekmektedir.
4.      Karşınıza gelen ekrandaki alanları eksiksiz doldurduktan ve “Önkayıt Başvurumu Kaydet” butonunu tıkladıktan sonra ekranda bilgilerinizle birlikte, aday numaranızı ve şifrenizi göreceksiniz. Aday numaranızı ve şifrenizi lütfen saklayınız ve “Bu Sayfayı Yazdır” butonu ile Başvuru Formunun çıktısını alınız. Başvuru Formu imzalanarak başvuru için gerekli diğer belgeler ile birlikte Enstitümüze teslim edilecektir.
5.      Başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra Enstitümüzden aldığınız sınava giriş belgesi ve kimlik belgeniz ile birlikte belirtilen tarihte ve yerde mülakata girebilirsiniz. Ancak Yabancı Dil Sınavlarından (Türkçe ve/veya İngilizce) başarısız olan adaylar mülakata giremez.
6.      Lisansüstü Başvuru Girişi ekranında aday numaranızı ve şifrenizi girerek, gelen ekranın üst kısmında yer alan “Sınav Yer ve Sonuçları” sekmesini kullanarak mülakat yeri ve saati hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca sınav ve mülakat sonuçları da bu sayfada açıklanacaktır.
AÇIKLAMALAR ve UYARILAR
1.      Birden fazla programa başvuracak adayların yapması gerekenler:
a.      Daha önce aldığınız şifre ve aday numarası tekrar kullanılmamalıdır,
b.      “İlk Giriş” butonunun yeniden tıklanmalıdır,
c.       Tüm bilgiler tekrar kontrol edilmelidir.
2.      Başvurulan programa ait bilgilerin (anabilim dalı / bilim dalı / program) hatalı girilmesi durumunda aday tekrar numara alır. Enstitü personelinin hatalı başvuruyu düzeltme yetkisi bulunmamaktadır.
3.      Başvuru için gerekli belgelerin resmi onaylı suretleri Enstitüye teslim edilmelidir. Resmi onaylı suretleri yok ise belgenin aslı gösterilerek fotokopisi Enstitü tarafından onaylanır. Bu sebeple kesin kayıt esnasında başvuruda kullanılan evrakların asıllarının getirilmesi gerekmektedir.
4.      TC. ve KKTC uyruklu adaylar için yurt dışından alınmış diplomaların denklikleri Yüksek Öğretim Kurulunca onaylanmış olmalıdır.
5.      Lisansüstü programlara başvuruda bulunan lisans ve yüksek lisans mezunlarının mezun oldukları kurumlardan aldıkları transkriptte 100’lük sistemde not ortalaması belirtilmemiş ise;
a.      Adayın mezuniyet dönemine ait olmak şartıyla ilgili kurum tarafından onaylı bir 100’lük sistem dönüşüm çizelgesi kabul edilir.
b.      Transkriptte farklı sistemlere göre verilmiş notların 100’lük sisteme göre tarif aralığı olması durumunda, aralığın alt sınırı başlangıç değeri kabul edilerek 100’lük sisteme dönüştürülür
c.       Yukarıda belirtilen belgelerin bulunmaması halinde Yüksek Öğretim Kurulunun “4’lük Sistemdeki Notların 100’lük Sistemdeki Karşılıkları” çizelgesi kullanılır.
6.      Yabancı Dil Sınavına girecek adayların 31 Temmuz 2015 mesai bitimine kadar Enstitüden alacakları ön kayıt belgeleri ile birlikte Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokuluna başvurmaları gerekmektedir.
7.      Lisansüstü programlara başvuru ve kayıt kabul işlemlerinde Ege Üniversitesi Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği hükümleri uygulanır.Bu hükümlerde yer almayan durumlarda Yüksek Öğretim Kurulu Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği ve kararları, Ege Üniversitesi Senatosu kararları ve Enstitümüz Yönetim Kurulu kararları uygulanır.
8.      Gerçeğe aykırı beyanda bulunan ve belge verenlerin kayıtları iptal edilir ve haklarında yasal işlem uygulanır.
9.      Kesin kayıt hakkı kazanan Yabancı Uyruklu adayların mezuniyet evrakları sorgulanmak üzere YÖK’e gönderilir ve üniversitesi tanınmayan adayların şartlı kayıtları iptal edilir.
10.  ALES belgeleri yapıldığı tarihten itibaren üç yıl süreyle geçerlidir.
11.  Posta ile başvuru kabul edilmeyecektir.

 

       

Kolay Hobiler