Akademik Personel | 15 Haziran 2021, Salı

E-YDS Kontenjanı 60 Saniyede Bitti

12 Eylül 2014
E-YDS Kontenjanı 60 Saniyede Bitti
       

ÖSYM’nin 20 Eylül 2014’te ilk defa yapacağı elektronik sınav için dün 14.00’te başlayan başvuruların kontenjan nedeniyle bir dakika sonra 14.01’de bitmesine sınava giremeyen birçok aday isyan etti.

ÖSYM’nin 20 Eylül 2014 Cumartesi günü yapacağı ilk elektronik sınav olan EYDS (Elektronik Yabancı Dil Sınavı) için açılan başvuruların 1 dakikada sona ermesi sınava girecek adayları isyan ettirdi. ÖSYM önceki gün sabah saatlerinde sadece İngilizce alanında Ankara Bilkent’teki ÖSYM Merkez Bina ikinci katta bulunan Elektronik Sınav Uygulama Salonunda yapacağı sınav için başvuruların saat 14.00’dan itibaren başlayacağını duyurdu.

İlk E-YDS 20 Eylül’de!

 

Kontenjan 1 dakikada doldu

ÖSYM tarafından yapılan açıklamada başvuruların kontenjan dolması halinde sona ereceği, kontenjanın dolmaması durumunda ise 12 Eylül 2014 Cuma günü saat 17.00’a kadar devam edeceği belirtildi. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir ise elektronik sınav için kontenjanın sınırlı olduğunu açıkladı ama rakam belirtmedi. Saat 14.00’de bir çok aday sınav harcını ödemek için ÖSYM’nin sitesine girdi. Ancak sitede tam 1 dakika sonra yani 14.01’den itibaren EYDS Randevu İşlemleri bölümünde ‘kontenjan doludur’ ibaresi çıktı. Bu saatten sonra sınava katılmak isteyen bir çok aday sisteme giremedi.

‘Kişiye özel’ sınav tepkisi

Sınava giremeyen adaylar tepkilerini sosyal medya ve internet forumlarında dile getirdi. Mağdur olduğunu belirten birçok aday ÖSYM’yi kişiye özel sınav yapmakla ve torpilli kişileri YDS engelinden kurtarmakla suçladı. Adaylar, ‘eskiden sınava giren geçemiyordu. Şimdi sınava girebilen seviniyor” diye konuştu. Adaylardan bazıları iki bilgisayarla sisteme saat 14.00’te girdikleri halde kontenjan kalmadı yazısıyla karşılaştıklarını. Başvuru yapamayan Ömür Günaldı, “ÖSYM’den kimler bu işin öncülüğünü yapıyorsa, Allah’a havale ediyorum. Saniyesinde sisteme girdim ama kontenjan dolu diyor” dedi.

‘Çalışanlarımız bile giremedi’

ÖSYM Hukuk Müşaviri Mustafa Okçu, VATAN’a şöyle konuştu: “Endişeler yersiz. Elektronik sınav önceleri ayda bir kez yapılacak sonrasında daha sık periyotlarda tekrarlanabilecektir. Sınav sayısı, kapasite ve alt yapının geliştirilmesine bağlı olarak artacak. İlk resmi uygulama için çok sınırlı bir kontenjan, 80 aday öngörüldüğünden başvurular çok kısa sürede doldu. Sınırlı kontenjan nedeniyle ÖSYM çalışanları ve yakınlarının dahi sınava katılmalarına izin verilmedi.”

 

       

Kolay Hobiler