Akademik Personel | 18 Ekim 2019, Cuma

e-Ticaret Açığının PTT ile Kapatılması Hedefleniyor

21 Ocak 2017
e-Ticaret Açığının PTT ile Kapatılması Hedefleniyor
       

PTT Genel Müdürü Bozgeyik, e-ticaret alanında büyük bir pazar boşluğu olduğunun ve bu boşluğun ePttAVM.com ile giderilmesi hedeflendiğine dikkat çekti.

Bozgeyik, PTT’nin 176 yıllık köklü bir geçmişinin olduğuna dikkat çekti ve 2017 stratejisini açıkladı. PTT’nin geçen yıllarda tarihinin en yüksek karını elde ettiklerini ve önümüzdeki yıllarda bu karı geliştirme faaliyetlerinde bulunacağını söyledi. En önemli faaliyetlerinin de posta-kargo, bankacılık ve e-ticaret alanları olduğunu aktardı.

Bozgeyik, PTT’nin kargo şirketi olarak dünyayla bütünleştiğini ve bu çalışmalarının devam edeceğini ayrıca internet alışverişindeki açığı da ‘e-PttAVM.com’ ile doldurulması yönünde önemli çalışmalarının olduğunu söyledi. Ayrıca bankacılık alanındaki çalışmalarının devam edileceğinin altını çizdi.

PTT’nin, 2016’da yaşanılan talihsiz olaylara rağmen gelirlerinin 3 milyarın üstünde olduğunu ve yıl sonu itibarıyla da 500 milyon liradan fazla kar edildiğini vurguladı. Bozgeyik ayrıca 40 bin kişinin istihdam ettiğini ve elde edilen gelirlerin geçen yıla oranla daha fazla artması hedeflendiğini söyledi.

Bozgeyik, e ticaret alanında Türkiye’de önemli şirketlerin hizmet verdiklerini fakat katedilmesi gereken yolun çok olduğuna değindi. Gelişmiş ülkelerin ticaretinin yüzde 10-15’i kadarının, Avrupa ülkelerinde bu oranın yüzde 8-9’larda olduğunu bizde ise oranın yüzde 1 buçuklara düştüğünün ve ülkemizde çok büyük bir pazar boşluğunun olduğunu söyledi. Bu boşluğun doldurulması alanında çalışmaların olduğunu, ticaret alanındaki yatırım ve hamlelerini ‘e-PttAVM.com’a yaparak pazar boşluğunun giderilmesi hedeflendiğini söyledi.

Türkiye’nin e-ticaret alanında dünya markası haline gelip aldığı payın büyütülmesi için Türkiye’de e-ticaret faaliyeti gösteren özel şirketlerle rekabet etmek yerine birbirlerini destekleyerek büyümesi gerektiğine değindi.

AA