Akademik Personel | 22 Ekim 2019, Salı

E Devlet Sabıka Kaydı Sorgulama

8 Aralık 2014
E Devlet Sabıka Kaydı Sorgulama
       

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes, kimlik numarası gibi avantajlı bir ayrıcalığa sahip olurken, insanları birbirinden ayıran bu numara ile her alanda işlem ve bilgilendirme ayrıcalığına sahip olmuşlardır. Bütün vatandaşlar en yakı PTT merkezinden alabilecekleri E-devlet ile devlet kurumlarına ait bilgi ekranlarına kolayca girip, ayrıntılı ve güncel bilgi alma hakkına sahip olmuşlardır. Başta SGK olmak üzere milyonlarca insanı yakından ilgilendiren devlet bilgi ekranları, kişiye özel kullanım şartları ile birlikte bu ayrıcalıklı şifre sayesinde vatandaşın hizmet hanesine artı puan olarak yazılmıştır.

Bilgisayar sistemleri geliştiği sürece kurumsal yapıların en vazgeçilmez baş unsurları arasında yer almıştır. Güncel yazılım noktasında sürekli yeni gelişimleri takip eden bu sistemler, şeffaf bilgi alımı konusunda insanlara ayrıcalıklı avantaj sunarken, kişisel bir özel kullanım aracı olan http://www.esorgulama.com.tr sayesinde bütün bu açık sistem içinde her türlü ayrıntılı şahsi bilgileri almak ve incelemek mümkün olmuştur. Modern çağın gereği olan bu çalışma metodu, başta zaman olmak üzere insanlara önemli kazanımlar sağlamıştır.

Başta iş müracaatı olmak üzere günlük hayatta gerekli olan bazı evrakları, en son sistemler ve bilgisayar kullanımı ile internet üzerinden almak mümkün hale gelmiştir. Adalet Bakanlığı ve Bakanlığa bağlı birimlerin bütün vatandaş bilgilerini devlet ekranına yükleyen sistem sayesinde adli sicil ve sabıka kaydı sorgulama işlemi ile kolayca bilgi alımı, vatandaşlara verilen bir hak olmuştur. Gereken kaydın oluşturulması ve bilgi ve dokümana çevrilmesi adına bilgi işlem merkezine TC no ile yapılan girişlerde ayrıntılı bilgi almak, son derece kolay hale gelmiştir.