Akademik BakışAkan Haber

Duran Kaybeder!

Evet Sevgili Okurlar,

Tekrar birlikteyiz. Bugünkü bahsedeceğim konu bilgiye ulaşma sürecinde karşılaştığımız en önemli safhalarından birisi olan Sıkılma ve Yorulma evresi.

Hepimiz ilk çalışmaya başladığımız zamanlarki enerjimizin gittikçe azaldığını fark ederiz. Bunun birçok nedeni olabilir. Ancak en önemli bir sebep vardır ki düzeltilmesi pek mümkün olmaz.

 ‘Durakladığımız Dönemlerin Süresinin Uzaması”

Her insanın çalışma temposu farklıdır. Kimisi gece kimisi  gündüz, kimisi 24 saatin neredeyse tamamını masa başında ya da  laboratuvarda geçirir. Ancak bu tempo gittikçe yavaşlamaya başlar ve duraklamaya doğru gider. Hayattan kendimizi soyutlanmış gibi hissettiğimiz dönemlere merhaba deriz. Ancak işin dozu kaçtı mı geriye büyük hasarlar bırakabilir ” Sağlığınızın tehlikeye girmesi gibi”.

Her şeyin başında bu ve bunun gibi hayatınızın olağan düzenini sekteye uğratacak girişimlerden kaçınmak gerekir. Ancak işi abartıya kaçırmadan dengeli ve düzenli bir sisteme sokuncaya kadar beklemek gerekir.

Geçenlerde bir sohbete kulak misafiri oldum. Denildi ki”Duran her zaman kaybeder”. Aklımdan hemen jet hızıyla bir  cümle geçiverdi: ”Hayatta da aynı durumu sık sık yaşamıyor muyuz? ”.  Duran, sona bırakılan ,zamanında yapılmayan işler birikiyor ve işin işinden çıkılamayacak duruma gelindiğinde maalesef yağmurdan kaçarken doluya tutuluyoruz. Durmak! Neden durabilir ki insan? Bir sürü soruyla ve bunu takriben cevaplarla karşılaşabiliriz. Asıl önemli olan bu süreyi zaman aşımına uğratmamak ve kalınan yerden elden geldiğince yola devam etmektir. Motivasyonunuzu hiçbir şeyin bozmasına izin vermezseniz durmaya da gerek kalmaz.

Öyle zor şartlarda çalışıyoruz ki özellikle akademik hayatın başında olanlar bu durumu her yönden yaşamaktalar. Ne olursa olsun bu  zorluklar karşısında pes etmeden ileriye bakmak durumundayız.  Yoksa yürüdüğümüz yolda önümüze çıkacak engeller büyür ve asıl hedefe varmamız gittikçe zorlaşır.

Duran Kaybeder! sloganıyla yola çıktığımız bu yazıda herkese sağlık dolu iyi çalışmalar diliyorum.

Hepimize kolay gelsin:)

1940005_10152143231723153_111103474_n

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu