Akademik Personel | 19 Haziran 2021, Cumartesi

Dünyanın En Büyük Tıp Fakültesi “Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane” Açılıyor

19 Haziran 2014
Dünyanın En Büyük Tıp Fakültesi “Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane” Açılıyor
       

Sağlık Bakanlığı, Eğitim Araştırma Hastanesi’ndeki hocaların özel hastanelere gidişini engellemek için dünyanın en büyük tıp fakültesini kuruyor.

Türkiye’de ilk defa Sağlık Bakanlığı, kendi personelini yetiştirip, doktor ve sağlık personel açığını gidermek için “Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane“yi açıyor. Türkiye’deki 59 eğitim araştırma hastanesi uygulama merkezi olarak kullanılacak. Tıbbiye-i Şahane dünyanın en büyük üniversite hastanesi olacak. İstanbul’da Haydarpaşa yerleşkesinde bulunan Türkiye’nin ilk tıp fakültesi binası olan ve 1903 yılında Sultan 2. Abdülhamit Han tarafından kurulan Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane ismini alacak olan üniversite önümüzdeki yıl öğrenci alacak. İlk yıl 500 kontenjanla eğitim-öğretime başlayacak olan Tıbbiye-i Şahane, yurtiçi ve yurt dışında fakülte açma yetkisi sayesinde kontenjanını Türkiye’nin talepleri doğrultusunda belirleyebilecek.

Eğitim ve Araştırma hastanelerinde görev yapan bin 500 doçent ve profesörün kadroları da Tıbbiye-i Şahane’ye aktarılarak aynı zamanda Türkiye’nin en büyük tıp fakültesi kadrosuna sahip olacak. Tıbbiye-i Şahane’de okuyan tıp öğrencileri eğitimlerini tamamladıktan sonra üniversitenin kendisine bağlı Türkiye’nin çeşitli yerlerindeki 59 eğitim araştırma hastanesinde intörnlük eğitimlerini sürdürecek.

59 UYGULAMA HASTANELİ
Üniversitede doktor yetiştirmek üzere tıp fakültesi, hemşire ve sağlık personeli yetiştirmek üzere Sağlık Bilimleri Fakültesi ile master-doktora alanları için de Sağlık Bilimleri Enstitüsü kurulacak. Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane’de okuyan öğrenciler, 4 yıllık eğitimlerini tamamladıktan sonra üniversitenin kendisine bağlı Türkiye’nin çeşitli yerlerindeki 59 eğitim araştırma hastanelerinde intörnlük eğitimlerine devam edecekler. Üniversite, Türkiye’nin uluslar arası stratejileri doğrultusunda bölge ülkelerde fakülte açabilecek. 6 dilde eğitim verebilecek donanıma sahip olacak. Özellikle Türki devletler için Rusça, Ortadoğu ülkeleri için Arapça ve Balkan ülkeleri için de İngilizce eğitim verilmesi amaçlanıyor. 

REKTÖRÜ BAKAN SEÇECEK 

Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane, mevcut devlet üniversitelerinin idari yönetimi ile de ayrışacak. Öğretim üyeleri rektörü seçmeyecek. Vakıf üniversitelerinde olduğu gibi mütevelli heyeti oluşacak. Heyet, Sağlık Bakanı, Müsteşar, Rektör, YÖK’ten bir üye ve bakanın seçeceği bir kişiden oluşacak. Mütevelli heyeti, rektör olarak planladığı 6 kişiyi YÖK’e önerecek. YÖK aralarından 3 kişiyi Cumhurbaşkanı’na önerecek ve biri atanacak. 

Kaynak: Sabah

       

Kolay Hobiler