GündemIELTSSlayt Haber

Dünyada En Çok Önerilen İngilizce Sınavı: IELTS

Dünyada en çok önerilen İngilizce sınavı IELTS

IELTS, geçtiğimiz yıl 2 milyon adayın girdiği sınav olarak dünyanın en çok tercih edilen İngilizce yeterlilik sınavı oldu. Adayların hazırlık atlama, yükseköğrenim, göç, dil tazminatı vb. sebeplerle girdiği IELTS Türkiye’de tüm yükseköğrenim kurumları tarafından kabul ediliyor ve YÖK’ün sağlamış olduğu denklik ile adaylar yılda yalnızca 2 kez uygulanan YDS yerine IELTS’e girerek dil engelini ortadan kaldırıyorlar.

IELTS dünya genelinde 135 farklı ülkede 8000’in üzerinde eğitim kurumunun yanı sıra işveren, profesyonel birlikler ve devlet kademeleri tarafından da kabul edilmektedir. Bahsi geçen 8000 kurumun yaklaşık 3000’ini Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kurumlar oluşturmaktadır.

 

IELTS

Küresel olarak, Avrupa ülkeleri, Çin, Hindistan, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye gibi ülkelerde IELTS’e duyulan yüksek talep, bu ülkelerdeki öğrencilerin Avustralya, Kanada, Birleşik Krallık ve Amerika’daki eğitim kurumlarına her geçen gün artan ilgisi nedeniyle konumunu sürdürmektedir.

British Council yetkililerinin açıklamalarına göre Türkiye’de de IELTS’i tercih eden insanların sayısı her geçen gün artıyor. Türkiye’deki bütün yükseköğrenim kurumlarının kabul ettiği IELTS’e adaylar hem yurt içi hem de yurt dışı eğitim fırsatlarından yararlanabilmek için giriyorlar. Yalnızca güvenilirliği ve geçerliliği ile değil aynı zamanda kâğıt-kalem uygulaması ile IELTS benzerlerinden büyük farklılıklar gösteriyor ve adayların dil becerilerini en başarılı şekilde gösterebildikleri İngilizce yeterlilik sınavı olmaya dünyada olduğu gibi Türkiye’de de devam ediyor.

IELTS ile ilgili detaylı bilgi için TIKLAYIN.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu