Akademik Personel | 26 Nisan 2019, Cuma

Drone’lar artık Arıza Tespit Etmede de Kullanılacak

Drone’lar artık Arıza Tespit Etmede de Kullanılacak
       

SEDAŞ olumsuz hava şartlarına karşı normal yollarla araziden ulaşılamayan yerlerdeki yaşanan elektrik kesintilerinde Drone’larla arıza tespit edecek.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrencisi olan Volkan Ulutaş’ın projesi SEDAŞ’ın düzenlediği ‘Proje Fikri Yarışması’nda insansız hava aracı(Drone) uygulamasında birinciliği elde etti.

İnsansız hava araçlarıyla müdahale edilecek

EPDK(Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu)’nın 2016 yılının Eylül ayında onayladığı proje uygulanmaya başladığı zaman elektrik arızalarının büyük bölümünü oluşturan buz yükü adıyla anılan iletim hatlarında yaşanan donmalara multicopter ya da drone ile müdahalede bulunulacak.

Sakarya Elektrik Dağıtım Şirketi AŞ (SEDAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı olan Bekir Sami Güven şirketin Türkiye’nin geleceğinin Ar-Ge olacağının gerçeğiyle davrandıklarını söyledi.

Bekir Sami Güven, Ar-Ge için 2017 ve 2020 yıllarında sekiz milyon lira bütçe ayrıldığını söyledi. Üniversite öğrencisi Volkan Ulutaş’ın fikriyle başlayan projenin SEDAŞ ekipleri olarak multikopterleri uygun hale getirileceğini söyledi. Bu çalışmalardan bazılarını ise yazılım tamamlama, kanatların işlevsel hale getirilmesi ve solüsyon taşıyacak aparatların yerleştirilmesi olarak sıraladı. Gerekli çalışmaların kısa sürede tamamlanarak bir saat havada kesintisiz kalabilen drone ve multikopterlerle müşterilere sunulan hizmetin daha iyi hale getirilerek daha fazla müşteri memnuniyeti elde edebileceklerini söyledi.

AA

       

BENZER HABERLER