Akademik Personel | 21 Haziran 2021, Pazartesi

Dört Yeni Tıp Fakültesi Geliyor

26 Ağustos 2014
Dört Yeni Tıp Fakültesi Geliyor
       

Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile beş üniversitede diş hekimliği, dört üniversitede tıp fakültesi açılacak. Bazı üniversitelerin fakültelerinde ise isim değişikliğine gidildi veya kapatıldı.

Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile birçok üniversitede yeni fakülteler, yüksekokullar ve enstitüler kurulmasına, üniversitelerin bir kısmında da bazı fakülteler kapatılmasına ve isim değişikliği yapılmasına karar verildi.  Buna göre Beykent Üniversitesi’nde tıp ve diş hekimliği, İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi’nde diş hekimliği, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde tıp, KTO Karatay Üniversitesi’nde tıp ve diş hekimliği, Nuh Naci Yazgan Üniversitesi’nde tıp ve diş hekimliği ve Ufuk Üniversitesi’nde diş hekimliği fakülteleri kurulacak. Böylece dört üniversitede tıp fakültesi, beş üniversitede de diş hekimliği fakültesi açılacak.
Ayrıca Kadir Has Üniversitesi’nde uygulamalı bilimler fakültesi, Kocaeli Üniversitesi’nde ulaştırma yüksekokulu, bu yıl yeni öğrenci alacak MEF Üniversitesi’nde sanat, tasarım ve mimarlık fakültesi, yabancı diller yüksekokulu, tarım ve Yaşam Bilimleri Fakültesi, Niğde Üniversitesi’nde İslami İlimler Fakültesi, Uşak Üniversitesi’nde Sağlık Bilimleri Enstitüsü kurulacak.

Bakanlar Kurulu kararı ile sekiz üniversitede bulunan 12 fakültenin isimleri değiştirilecek. Bunlar arasında Bahçeşehir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nin adı Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi olarak değiştirilecek. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin yeni adı İşletme Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi’nin adı Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi’nin adı da Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi olacak. İki fakültesinde isim değişikliği yapılan MEF Üniversitesi’nde de Mühendislik-Mimarlık Fakültesi’nin yeni adı Mühendislik Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin yeni adı ise İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi şeklinde değiştirilecek.

Öte yandan 10 üniversitedeki 11 fakülte veya yüksekokulun da kapatılmasına karar verildi. Buna göre Abdullah Gül Üniversitesi’nin Mühendislik ve Doğa Bilimleri ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri, Bahçeşehir Üniversitesi’nin Fen-Edebiyat Fakültesi’nin, Yeditepe Üniversitesi’nin Mühendislik-Mimarlık Fakültesi’nin kapatılacak.

Kaynak: Hürriyet

       

Kolay Hobiler