Akademik Personel | 20 Haziran 2021, Pazar

Doktorasını Bitiremediği İçin Atılan Araştırma Görevlisi Geri Döndü

21 Nisan 2014
Doktorasını Bitiremediği İçin Atılan Araştırma Görevlisi Geri Döndü
       

İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü’ndeki araştırma görevlisi kadrosundan, doktorasını sürdürdürdüğü 6 yıl boyunca tezini teslim etmediği gerekçesiyle çıkartılan Mehmet Perinçek, akademik kariyerine devam etmek için verdiği hukuk mücadelesini kazandı.

Ergenekon davasında 2 yıl boyunca tutuklu olarak yargılanan ve 6 yıl hapis cezasına çarptırılan Mehmet Perinçek, araştırma görevlisi kadrosundan geçen ekim ayında çıkartılmıştı. İşçi Partisi lideri Doğu Perinçek’in oğlu olan Mehmet Perinçek, bu karar üzerine akademik kariyerine devam edebilmek için dava açmıştı.

İstanbul 3’üncü İdare Mahkemesi’nde devam eden dava, Mehmet Perinçek lehinde sonuçlandı. Kararda, Mehmet Perinçek’in araştırma görevlisi kadrosundan çıkartılmasının hukuka aykırı olduğunun altı çizilerek, “Hukuka aykırılığı açık olan bir işlemin maddi ve manevi zarar doğuracağı, maddi zararın sonradan telafisi mümkün olan bir zarar türü olsa da manevi zararın sonradan telafisinin mümkün olamayacağı kuşkusuzdur. Bu durumda, hukuka aykırı olduğu sonucuna varılan dava konusu işlemin telafisi imkansız zarar doğuracağı da açıktır” denildi. Mahkeme oybirliği ile yürütmenin durdurulması kararı verdi. Bu kararla birlikte Mehmet Perinçek, yeniden İstanbul Üniversitesi’ndeki araştırma görevlisi kadrosuna geri dönme şansını yakaladı.

Kaynak: Hürriyet

       

Kolay Hobiler