Akademik Personel | 20 Aralık 2020, Pazar

‘Doktoralı Personel İstihdamı’ Kaç Firma Cevap Verdi?

15 Eylül 2015
Resim bulunamadı
       

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: “Özel Sektörde Doktoralı Personel İstihdamının Desteklenmesi Çağrısı’na 48 firma başvurusu aldık” dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Özel Sektörde Doktoralı Personel İstihdamının Desteklenmesi Çağrısı”na 48 firmanın başvurduğunu bildirdi.

Işık, konuya ilişkin değerlendirmesinde, projenin amacının inovasyon ve girişimcilik alanlarında kapasitenin artırılması olduğunu ifade ederek, özgün uygulamalı araştırma projelerinin oluşturularak, kuruluşların mevcut Ar-Ge projelerinin bilimsel niteliğinin yükseltilmesini hedeflediklerini kaydetti.

TÜBİTAK’dan Doktoralı Personel İstihdamına Büyük Teşvik

Çalışma çıktılarının patent ve bilimsel yayına dönüştürülmesi ve geliştirilen ulusal ve uluslararası işbirliği ağlarıyla yaygınlaştırılması adına çağrıyı çok önemsediklerinin altını çizen Işık, “Kapanan çağrımıza 48 firma başvurusu aldık. Söz konusu çağrı kapsamında 2017 sonuna kadar 48 firmada 110 doktoralı personel istihdam edilmesi hedeflenmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu firmaların 31’inin KOBİ, 17’sinin büyük ölçekli firmalar olduğunu belirten Işık, bunların 15’inin Ar-Ge Merkezi, 22’sinin teknoparklarda faaliyet gösterdiğini bildirdi.

İstihdam edilmesi hedeflenen 110 doktoralı personelin yüzde 50’sinin Ar-Ge merkezlerinde, yüzde 31’nin de teknoparklarda yer alan firmalarda istihdam edilmesinin planlandığını kaydeden Işık, “Söz konusu doktoralı personelin yüzde 57’si büyük ölçekli firmalarda, yüzde 43’nün de KOBİ ölçeğindeki firmalarda istihdam edilmesi hedeflenmektedir” ifadesini kullandı.

Çağrı kapsamında başvuru yapan kuruluşlar, istihdam edecekleri doktoralı personel için 24 ay süresince desteklenecek. Bu süre içerisinde büyük ölçekli işletmelerde en az 3, küçük ölçekli işletmelerde ise en az 1 doktoralı araştırmacı istihdam edilmesi şartı aranacak.

Habertürk

 

 

       

Kolay Hobiler