Akademik Personel | 28 Kasım 2020, Cumartesi

Doktora Tezlerini Dünyaya Açalım mı?

27 Mayıs 2014
Doktora Tezlerini Dünyaya Açalım mı?
       

Abbas Güçlü
[email protected]
[email protected] T

YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, bugüne kadar hazırlanan tüm akademik tezlerin dünyaya açılacağını duyurdu. Bu da üniversitelerde yeni bir tartışma konusu oldu.

YÖK Başkanı’nın bu tutumunu destekleyenler de oldu, karşı çıkanlar da.

“Bilim evrenseldir, herkesle paylaşılmalıdır” diyenler olduğu kadar, “Her ülke bunu yapmıyor, biz niye yapalım” diye, alınan kararın hatalı olduğunu iddia edenler de var.
ODTÜ Biyomalzeme ve Doku Mühendisliği Mükemmeliyet Merkezi BIOMATEN Müdürü Prof. Dr. Vasıf Hasırcı da onlardan biri.
Prof. Hasırcı, yapılan araştırmaların Türkiye’nin milli serveti olduğunu ve öncelikle kendi yararına kullanılması gerektiğini vurguluyor.
Söz önce onda, sonra da açılması gerektiğini savunanlarda.

‘Milli servetin kaybıdır’

‘Tezlerimizi herkese açalım, devlet parası, tozlu raflarda saklanan, işlevsiz, sadece akademik terfi belgelerine harcanmamalı’ popülistliği konusu.

Evet, araştırmalar devlet ve başka kaynaklardan desteklenir, tüm dünyada olduğu gibi. Ülkemizde patent alma mekanizması pahalıdır ve alım sureci zordur. Almak kadar korumak da zordur. Bunları destekleyecek parasal destek mekanizmaları gerekir. Bu çok yerde yoktur. Her patenti (aldığınızı varsayalım) değerlendirebilecek endüstriye sahip değiliz.
Bir seminerde öğrendiğim kadarıyla, bir patenti 8 patentle sarmalamanız ve öyle korumanız gerekir. Bu emeği ve parayı kim sarf edecektir? Ayrıca bir ileri düzey tezin çıktısını değerlendirebilecek endüstri ve endüstriyel iklim Türkiye’de yoktur.
Makale yazmak, bildiri sunmak, tezlerin öğrenci yetiştirme, insan eğitme yanında diğer önemli çıktısıdır.
Peki, makale yazmak kolay mıdır? Hayır, bunu birkaç önde gelen üniversite dışında hakkıyla yapabilen kurum yoktur.
Tezleri herkese açtığınızda, harcadığımız emek ve yaptığımız araştırmalar, birden onları hızla uygulamaya geçirebilecek endüstriye sahip ülkelere de açılmaktadır. Bu da milli servetin kaybıdır.

Bir çalışma değerliyse zaten ondan makale çıkar ve makaleleri tarayanlar hangi konuların incelendiği bilgisine kolaylıkla ulaşır.

Makalede detay istenildiği kadar yoksa o zaman yazarlarıyla temas etmek mümkündür.
Ayrıca üniversite kütüphaneleri, YÖK, TÜBİTAK ve DPT bu kayıtlara da sahiptir.
Peki, hâlâ niye ısrar ediyoruz her şeyimizi açmak yolunda?
Bir de şunu hatırlamak gerek; birçok çalışma hemen patente dönüşmeyecek, bilimsel ilginçlikleri nedeniyle araştırılan ve bilgi üretmeleri ve insan eğitme ötesinde hemen kullanıma sokulacak birer ‘meta’ olmadıkları durumlar da çoktur.
Örneğin temel bilimler ve sosyal bilimler.
Bu ülkede her araştırma ve eğitim mühendislikle ilgili değildir, nedense ‘inovasyon’ hayranları bunu unutuyorlar.
Paramız ne olacak sorusunun yanıtı insan kalitemizin artması ve insanların eğitilmesidir.
Bu işin en önemli çıktısı da şudur: İyi ve kaliteli, bilgili bir toplum.

‘İran ve Çin gibi’

Batı ve Uzakdoğu aynı konuda gelişmiş endüstrilerini kullanarak, bir çalışmadan makale çıkartmadan önce eğer alınabilecek bir konudaysa patenti alıp, sonra makalesini yayımlayıp sonra dünyaya açma yolunu seçmişlerdir.
Eğer bir ülke bu koşulları sağlayamıyorsa, İran ve Çin gibi uzun süre kendi duvarları arkasında sistemi oturtmakta, sonra dünyaya açmaktadır. Yani hem korumayıp hem de tüm dünyaya açmak yanlışlığını kimse yapmamaktadır.
Ve son olarak da endüstrinin ve hatta akademik kurumların patent ve telif haklarına ve etik kurallara tamamen uymasını da sağlamak gerekir.
‘Her şeyimizi dünyaya açalım’ yaklaşımı maalesef paramızı sokağa atmak olacaktır.
Özetin özeti: Çok önemli bir konu ama kimin umurunda!..

Kaynak: Milliyet

       

Kolay Hobiler