Akan HaberKültür-Sanat

Doğumunun 450. yılında ‘Türk Shakespeare’ Etkinliği

Yıldız Kenter ile Talat Halman Şehir’de dramatik bir Shakespeare okuması yaptı.

 

2014 yılı tüm dünyada ünlü İngiliz Yazar William Shakespeare’in 450’nci doğum yılı olarak kutlanıyor. Şehir Üniversitesi’nin doğumunun 450. yılında düzenlediği ‘Türk Shakespeare’ etkinliğinde, Türk tiyatrosunun usta oyuncusu Yıldız Kenter ile Türkiye’nin ilk Kültür Bakanı Talat Halman, Shakespeare’in yaşamı, oyunları ve şiirlerinden yola çıkarak canlı ve eğlenceli bir dramatik okuma deneyimi sundu.

Shakespeare bize o kadar uygun ki sanki Türkçe yazmış gibi’ denilen etkinlikte eğlenceli şekilde Shakespeare analizi de katılımcılarla paylaşıldı. ‘Eğer Türk olsaydı’ denilerek Türk tiyatroseverlerin Shakespeare sevgisi Cumhuriyet’in ilk yıllarından itibaren örnekleriyle paylaşıldı.

 

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE SHAKESPEARE

Halman’ın ‘tek kişilik dramatik okuma ve oyun’ biçiminde yazdığı ve çevirdiği programda Shakespeare’in belli başlı trajedi ve komedilerinden sevilen sonelerinden örnekler İngiltere, Amerika ve Türkiye’de Shakespeare prodüksiyonlarındaki komik olaylar paylaşıldı. İngiliz yazarın bazı eserlerinin bölümlerinden alıntıların da yapıldığı sunumda, ünlü yazarın Türkiye’deki sahnelenme serüvenleriyle Shakespear’den sonraki dönemde yaşayan bazı ünlü yazarların, yazar hakkındaki görüşlerine de yer verildi. Kenter ve Talman İstanbul Şehir Üniversitesi’nde gerçekleştirilen etkinliği, çeşitli ülkelerde İngilizce olarak da katılımcılarla paylaşmıştı.

Kaynak: TRT

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu