Akademik Personel | 30 Ocak 2021, Cumartesi

Doğu’da Akademik Kariyer

17 Eylül 2014
Doğu’da Akademik Kariyer
       

Yurtdışı Doktoralı Doğu’da Görev Yapan Bir Akademisyenimizin, Doğu’ da Görev Yapmak ve Geliştirme Ödenekleri Hakkındaki Görüşü

Geliştirme Ödeneğinin Kesilecek Olması ve Ödenek Miktarları Belirli Bir Süredir Kamuoyunun Gündeminde. Geliştirme Ödeneği Acaba Gerçekten Gerekli mi? Miktarı Fazla mı?

 

Geliştirme Ödeneği 15 Yılını Dolduran Üniversitelerde Sona Erecek.

 

Bu çerçevede, forumumuzda süregelen tartışmalara verilen bir cevap, doğudaki üniversitelerde görev yapan akademisyenlerin karşılaştıkları zorlukları da göstermekte.

“İşte Yurtdışı Doktoralı Derbende isimli ziyaretçimizin doğu üniversitelerinde görev yapmak hakkındaki görüşleri:”

“Bu konu başlığı altında yazılanları okuyunca üzülüyorum gerçekten. Ben doktorasını yurt dışında tamamlamış ve batıda çesitli fırsatlar olmasına rağmen doğuda yaşayan bir akademisyenim. 1 senedir buralarda yaşıyorum. Herkesin bildiği fakat unutarak yorum yaptığı doğudaki temel sıkıntıları aşağıda size hatırlatarak neden üzüldüğümü anlatmak istiyorum.

– Doğu Anadolu Bölgesindeki illerin coğrafik koşulları çok ama çok zor.
– Batıda herhangi bir büyük sehire en az 1200 km uzaklıkta ve ulaşım sinir bozucu şekilde pahalı. Bir istanbul’a gitmek otobüsle 18-20 saat. Uçak biletleri çok çok önceden aldığın takdirde bulabilirsen uygun fiyatlarda zaten çok önceden planlar yapmanızın imkanı yok.
– İklim özellikle Erzurum ve etrafında çok çetin geciyor. Kışın ki çok uzun sürüyor ve bir şehrin içerisine (ona da şehir demek ne kadar dogru ise) tıkılıp kalıyorsunuz.
– Bölgedeki şehirler az gelişmiş. Batıda çoğu insanın fark etmediği fakat yok olduğu zaman önemini anladığı sosyal ve kültürel etkinlikler yok denecek kadar az.

Akademisyenlerden Tepki: Geliştirme Ödeneği Kaldırılmasın

En basitinden bu konuları dikkate alarak lütfen gerçekçi yorumlar yapalım. Tabiki bir İstanbul’da yaşamak, Ankara’da yaşamak buralara göre pahalı fakat her iki bölgede de yaşamış biri olarak batıdaki şartlarla doğudaki şartlar bir değil. Buralarda calışan insanlar inanın daha fazla fedakarlık yapıyorlar ve bildiğiniz şark hizmeti yapıyorlar.

Unutmayın ki bir doktor, öğretmen, asker, polis buralı değilse 2-3 sene kalıp gerekli hizmetini tamamlayıp hemen batıya gidiyor. Buralarda duramıyor kimse. Zor yaşamak zor arkadaşlar. Bunu bilin.

Bu yüzden, burada yaşayan akademisyenlerin en azından maddi olarak bir avantajının olması gerekiyor. Bu ödenek az bile veriliyor. Şu anki fark ile batıdan (iyi universitelerden mezun) zorunlu hizmeti olmayan belirli alanlarda herhangi bir akademisyen getiremiyoruz.

Buralardaki sorunları bilmeyen, doğunun herhangi bir ilinde yaşamamış olan arkadaşlar yorumları yaparken lütfen buraların gerçeklerini bilsinler. Fırsatları varsa gelsinler bir ay iki ay araştırmalarını buradaki üniversitelerle yapıp bu bölgede yaşasınlar. Eminim ki buralara geldikten sonra verilen farkın az olduğunu gorecekler.

Herkese sevgi saygılar.

Sizler de bizimle hikayenizi buradan paylaşabilirsiniz.(Haber Gönder Sekmesini Tıklayınız)

       

Kolay Hobiler