Akademik Personel | 27 Ocak 2021, Çarşamba

Doçentlik Başvurularında TOEFL Krizi!

22 Şubat 2016
Doçentlik Başvurularında TOEFL Krizi!
       

Doçentlik başvurularında, ÖSYM’nin yabancı dil eşdeğerliğini kabul ettiği TOEFL sınav sonuçlarından sadece yurt dışında ve ülkemiz devlet üniversitelerinin binalarında yapılmış olanların kabul edileceği duyuruldu

Son zamanlarda ÖSYM ve YÖK’ün keyfi uygulamalarına bir yenisi daha eklendi. Doçentlik başvuruları ile ilgili olarak pek çok adayı ve akademisyeni mağdur edecek ve yargı yolunda hak arama mecburiyetini doğuracak bir uygulamaya imza atılmış oldu.

ÜAK’ın uygulamaya koyduğu bu son keyfi uygulamada TOEFL gibi ÖSYM’nin yabancı dil eşdeğerliğini kabul ettiği sınavların sadece yurt dışında ve ülkemiz devlet üniversitelerinin binalarında yapılmış olanlarının kabul edileceği, diğer sınav sonuç belgelerinin kabul edilmeyeceği yönündedir.

Böyle bir uygulama yapılmadan önce herhangi bir açıklama yapılmadığı gibi, hali hazırda mevcut bu belgeleri kullanan kurum ve kişilerde zan altında bırakılmaktadır. Böyle bir uygulamanın belirli bir tarihten sonra uygulamaya koyulacağı belirtilmeden direkt uygulanması büyük bir sorun teşkil etmektedir.

Yeni Doçentlik Başvuru Şartları Çok Ağır

Yabancı dil eşdeğerliği kabul edilen sınavlarla ilgili bir sıkıntı var ise kamuoyuna acilen duyurulmalı ve bu tarihten itibaren geçerliliği ve denkliği gözden geçirilmelidir. Herhangi bir açıklama yapmadan sınava giren kişilerin bilgisi dışında doğrudan bir uygulamaya gitmek telafi güç sonuçlar doğurmaktadır.

Mevcut durumda on binlerce kişinin yasal yollarla hakkını araması halinde hem yargı sistemine ağır bir külfet getirilecek, hem de muhatap kurumların saygınlığı zedelenecektir.

Memurlar.Net - Özel
       

Kolay Hobiler