Akademik Personel | 15 Haziran 2021, Salı

Doçentlik Başvuruları Hızlı Sonuçlandırılacak

Doçentlik Başvuruları Hızlı Sonuçlandırılacak
       

ÜAK Başkanı Prof. Dr. İbicioğlu: “Doçentlik müracaatlarının hızlandırılmasına yönelik çalışmalarımız hızla devam ediyor”

Üniversiteler Arası Kurul (ÜAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, “Doçentlik müracaatlarının hızlandırılmasına yönelik çalışmalarımız hızla devam ediyor” dedi.

İbicioğlu, Mustafa Kemal Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu’nda düzenlenen 220. Üniversiteler Arası Kurul Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, ÜAK’ın faaliyetlerini hızlandırmak için çalıştıklarını söyledi.

Kurula yapılan başvuruların daha hızlı sonuçlanması için yeni altyapı sistemi kuracaklarını belirten İbicioğlu, şunları kaydetti:

“Doçentlik müracaatlarının hızlandırılmasına yönelik çalışmalarımız hızla devam ediyor. Süreci hızlandırmak için bilgisayar altyapısı kurma çalışmalarımız sürüyor. Nisan ayında 3 bine yakın doçentlik müracaatı vardı. İstisnai bazı aksamalar olabilir. Burada özellikle müracaat edildikten sonra doçentlikbaşvurusundan çekilen veya emekli olan kişiler olabiliyor ama bunların da hızla giderilmesine yönelik çalışıyoruz.”

Vali Vekili Kadim Doğan da kentin tarihinin, milattan önce 5 bin 500 yıllarına uzandığına dikkati çekti.

Türkiye’nin Ortadoğu’ya açılan kapısı konumundaki Hatay’ın, farklı din, etnik köken ve kültürlerin merkezi olduğunu vurgulayan Doğan, farklı toplulukların kentte yüzyıllardır barış içinde yaşadığını ifade etti.

Eğitimin, bir ülkeningelişmesinde büyük öneme sahip olduğunu aktaran Doğan, “Bir ülkenin kalkınması, gelişmesi, toplumun refah seviyesinin yükselmesi ve bütün vatandaşlarının kendisini mutluhissedebilmesi, her şeyin önünde gelmektedir. Hepimizin önceliği budur. Bütün bunların gerçekleşmesi, eğitim seviyesinin yükselmesine bağlıdır. İlköğretim, orta öğretim şüphesiz çok önemlidir ama nihayette nitelikli insanı yetiştirenkurum, üniversitedir. O bakımdanüniversitelerden beklentilerimiz çok yüksek” diye konuştu.

Mustafa Kemal ÜniversitesiRektörüProf. Dr. Hüsnü Salih Güder de üniversitelerin, konumu, ilmin ve aynı zamanda onun tamamlayıcısı ahlakın tekamül ettiği önemli merkezler olduğunu vurguladı.

Tarihin her dönemindeüniversite anlamını taşıyan kurumların isimleri değişmesine rağmen hayati konumları ve kendilerine atfedilen önemin baki kaldığını diye getiren Güder, “Geleceğimizin mimarları olan gençlerin üretken, paylaşımcı, özgür düşünceli, ülke ve dünyasorunlarına karşı duyarlı, çözüm üreten ve sorgulayan bireyler olarak yetiştirilmesi, üniversitelerin vazgeçilmez görevleri arasındadır. Bu görev ancak çok çalışarak başarılabilir” dedi.

Konuşmaların ardından Rektör Güder, ÜAK Başkanı İbicioğlu’na plaket verdi.

Üniversiterektörleri ve akademisyenlerin katıldığı toplantı, basına kapalı devam etti.

Kaynak: Anadolu Ajansı

       

Kolay Hobiler