Akademik Personel | 25 Mayıs 2018, Cuma

Devlet Üniversiteleri Vakıfları Geçti

Devlet Üniversiteleri Vakıfları Geçti
       

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye’nin 2014 yılında en girişimci ve yenilikçi üniversitesinin, 83,09 puanla Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) olduğunu açıkladı.

Işık, TÜBİTAK’ta düzenlediği basın toplantısında Türkiye’nin en girişimci ve en yenilikçi ilk 50 üniversitesinin sıralandığı 2014 yılı TÜBİTAK Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksini açıkladı.

Bakan Işık, endeks ile girişimcilik ve yenilikçilik odaklı rekabetin artmasını, böylece girişimcilik ekosisteminin gelişmesini hedeflediklerini belirterek kaliteli insan kaynağının her ülke için çok önemli olduğunu anlattı.

Önceki Bakan Nihat Ergün zamanında açıklanmaya başlanan endeksi çok önemsediklerini belirten Işık, “Bu endekste üniversitelerin başarısı, üniversiteler açısından da prestij haline geldi” diye konuştu.

Üniversitelerin kaliteli eğitim vermeleri ya da yüksek puanlarla öğrenci kabul etmelerinin tercih edilmeleri açısından tek başına yeterli olmadığını anlatan Işık, üniversitelerin girişimcilik ve yenilikçilik altyapılarının güçlü olmasının da bu anlamda önemli olduğunu belirtti.

Endeksin üniversitelerin eğitim kalitesini veya en iyi üniversiteyi belirlemediğine  değinen Işık, “Bu, tamamen girişimci ve yenilikçi üniversite endeksidir. Özellikle bu endeksle girişimcilik ve yenilikçilik odaklı rekabetin artmasını, böylece girişimcilik ekosisteminin gelişmesini hedefliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Yılın Birincisi ODTÜ Oldu!

Birinciliği ODTÜ elde etti

Geçen yıl 136 olan değerlendirmeye alınan üniversite sayısının bu yıl 144’e çıktığını anlatan Işık, bünyesinde 50’den az akademisyen bulunan üniversitelerin endekse dahil edilmediğini söyledi. 6 aylık çalışmanın ardından sıralamanın belli olduğunu bildiren Işık, “Bu yıl da geçen sene olduğu gibi yine birincilik Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin oldu. Üniversitemizi tebrik ediyorum” diye konuştu.

Sıralamada ikinciliği yine Sabancı Üniversitesi’nin aldığını açıklayan Işık, geçen yıl 4’üncü sırada yer alan Boğaziçi Üniversitesi’nin bu yıl 3’üncü sıraya yerleştiğini söyledi.

Puanların daha da yükselmesi dileğinde bulunan Işık, Anadolu’daki üniversitelerin de kendi yapılanmalarını “girişimci ve yenilikçi üniversite” anlayışına göre revize etmesi ve endekste daha üst sıralara yerleşmesi gerektiğini belirtti.

Temel bilimleri seçen üniversite adaylarına verilecek burslar

Üniversite tercihlerinin bugün başladığını anımsatan Işık, en fazla üzerinde durdukları noktalardan bir tanesinin temel bilimlerin üniversite eğitimindeki rolü olduğunu dile getirdi.

Işık, TÜBİTAK’ın ilk kez bu yıl temel bilimleri tercih eden ilk 5 bin öğrenciye ayda 2 bin lira ve 12 ay süreyle karşılıksız burs vereceğini hatırlattı.

İkinci 5 bin öğrenci dilimi için bu tutarın bin lira olduğunu anlatan Işık, “Burada bir adım daha atıldı. Çift ana dal programında ana dallardan bir tanesini temel bilimlerden seçen öğrencilere ayda 750 lira burs vereceğiz. Örneğin tıp fakültesini tercih eden bir öğrenci, ikinci ana dal olarak biyolojiyi tercih ederse ayda 750 lira burs alacak” dedi.

2014 yılına yönelik TÜBİTAK Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi sıralamasında ilk 10’a giren üniversiteler şöyle:

Üniversite                                                 Endeks puanı

1 – Orta Doğu Teknik Üniversitesi                     83,09

2 – Sabancı Üniversitesi                                     81,44

3 – Boğaziçi Üniversitesi                                    76,34

4 – İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi          74,96

5 – Koç Üniversitesi                                          73,59

6 – Özyeğin Üniversitesi                                    73,06

7 – İstanbul Teknik Üniversitesi                         72,42

8 – TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi    69,26

9 – İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü                 67,83

10 – Selçuk Üniversitesi                                    59,58

 

Kaynak: Hürriyet

 

       

BENZER HABERLER