GündemKültür-Sanat

DEÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsünün 2013 raporuna göre İzmir Körfezi Giderek İyileşiyor.

DEÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsünün 2013 raporu, Körfez’deki iyileşmenin devam ettiğini net bir şekilde gözler önüne serdi.

DEÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü’nün 2013 raporu, Körfez’deki iyileşmenin devam ettiğini net bir şekilde gözler önüne serdi. İç körfezde çözülmüş oksijen seviyesinin yükselmesi ile birlikte canlı türü sayılarında da ciddi artış yaşandı. Su altı fotoğraflarında yeni türler de görüldü; temiz sularda yaşayan horozbina ile karabaş balığı, avlanması yasak olan midye türü, farklı türde deniz tavşanları ve mercanlar dikkat çekti. Renkli görüntüleriyle Körfez’in sakinleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü “Büyük Körfez Projesi” kapsamında “yüzülebilir Körfez” için de umut verdi.

2000’li yıllara kadar her türlü atığın boşaltıldığı bir yer olarak kullanılan İzmir Körfezi’nde, Büyükşehir Belediyesi’nin çevre yatırımlarıyla hız kazanan temizlenme süreci hızla devam ediyor. Deniz altındaki yaşamı tespit amacıyla çekilen su altı fotoğrafları, Körfez’deki çarpıcı iyileşmeyi gözler önüne seriyor.

İç körfezde çözülmüş oksijen seviyesinin yükselmesi ile birlikte canlı türü sayılarında da ciddi artış var. Körfez’in eski gözdeleri barbun, karagöz, kupez ve karidesler çoğaldı. Deniz yıldızları, deniz tavşanları, süngerler ve deniz çayırları ile mercanlar ve anemonlar, oksijen miktarı artan deniz dibinde rengarenk bir görüntü oluşturuyor.

Büyük çevre yatırımları sonrasında İzmir Körfezi’nde yaşanan değişimi Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü’nün bilimsel çalışmalarıyla yakından takip eden İzmir Büyükşehir Belediyesi yönetimi, gelen son raporlar ve çekilen su altı fotoğraflarıyla moral bulmaya devam ediyor. 2013 raporu da 2012’de olduğu gibi, Körfez’deki iyileşmeyi net bir şekilde yeniden gözler önüne serdi.

Kaynak: Sondakika

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu