GündemSlayt Haber

Doktorasını 91 Yaşında Tamamladı!

Fransa’da yaşayan 91 yaşındaki Colette Bourlier, 30 sene önce başladığı tezini teslim ederek üstün ‘başarı derecesiyle’ doktora aldı.

Colette Bourlier

Britanya’nın The Telegraph gazetesinde yer alan habere göre, Bourlier’in doktora derecesini en ileri yaşta alan insanlardan biri oldu.

30 yıl önce başladığı, ‘20. Yüzyılın İkinci Yarısında, Besancon’daki Mülteci Çalışanlar’ başlıklı tez çalışmasını geçen salı günü Fransa’nın doğusundaki Franche-Comte Üniversitesi’nde savunan Colette Bourlier dereceyi almayı başardı. Bourlier tezinde bölgede okuryazarlık öğretmeni olarak çalıştığı yıllarda elde ettiği tecrübeleri aktarıyor.

 “Tezi tamamlamam uzun zaman aldı, çünkü çok fazla ara verdim” diyen Bourlier, doktorasına da çağdaşlarına göre ‘geç’ bir yaşta, emekli olduğu 1983 yılında başlamış.

Bourlier’in tez danışmanı Serge Ormaux öğrencisini 30 yılı alan tez süresinden ötürü ‘oldukça sıra dışı’ olarak tanımladı .Ormaux ayrıca Bourlier’in konuyla ilgili detayları en iyi bilen ve ilişkilendirebilen tek kişi olduğunu ve istatistiksel analizlere yer verdiğini de söyledi.

Kaynak: Diken.com.tr

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Eminim bir çok doktora öğrencisi ve özellikle de araştırma görevlisi, bu haberde geleceğini görüyormuş gibi hissediyordur 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu