GündemSlayt Haber

Ders Soma!

Soma’daki maden faciası nedeniyle üniversitelerde öğrenciler dersleri boykot etti, rektörler başsağlığı mesajları yayınladı, bahar şenlikleri ve basın toplantıları ertelendi.

Çankırı Karatekin, Galatasaray, Anadolu, Bülent Ecevit, Işık, Yeditepe, Çukurova, Özyeğin, KTÜ, Ankara, İTÜ, İstanbul, Ege, ODTÜ, Boğaziçi, Bahçeşehir, İstanbul Kemerburgaz gibi birçok üniversitede öğrenciler derslere girmeyerek, tepkisini gösterdi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde üniversiteliler okulun girişine baret ve karanfil bıraktı. Yeditepe Üniversitesi öğrencileri baretleriyle rektörlük önünde toplandı. Galatasaray Üniversitesi’nde ölenler için, maden işçilerinin resimlerinden oluşan sergi açıldı. Galatasaray Lisesi öğrencileri, “Ne sarı ne kırmızı bugün her yer kömür karası’ yazılı pankart açtı. Şırnak Üniversitesi’ndeki bahar şenlikleri iptal edildi, şehir stadyumunda pilav dağıtıldı. Fırat Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde öğrenciler ölen işçiler için hep birlikte dua etti. Bahçeşehir Üniversitesi ise bugün yapacağı ‘BAU International Washington D.C.’ lansmanını ve düzenledikleri MayFest’i erteledi. Türkiye Öğrenci Konseyi Başkanı Nihat Buğra Ağaoğlu ise Twitterhesabından yaptığı açıklamada, üniversitelerde yapılacak bahar şenliklerinin iptali için çalışma başlattıklarını ve bütün üniversitelerde şenliklerin iptal edileceğini bildirdi. Koç Üniversitesi, dün akşam yapılması planlanan 20’nci kuruluş yıldönümü konserini yapmadı. Birçok rektör de yayınladıkları mesajlarla Soma’da hayatını kaybeden işçiler için üniversitelerin internet sitelerinde siyah kurdeleli taziye, yaralıların sağlıklarına ve hâlâ kurtarılamayan işçilerin ise bir an önce ailelerine kavuşması dileklerini ilettiler. Siyah kurdeleli mesajlar üniversitelerin sosyal medya hesaplarından da paylaşıldı.

AİLELERE DESTEK

Hacettepe Üniversitesi Yönetim Kurulu, Rektör Prof. Dr. Murat Tuncer başkanlığında toplanarak, üniversitede görevli uzmanlardan oluşan bir heyetin, Soma’da meydana gelen maden kazasının mağdurlarına psikolojik destek vermek üzere ilçeye gönderilmesine karar verildi. 6 uzmandan oluşan ekip, kazada hayatını kaybeden madencilerin yakınlarıyla görüşerek, büyük acılarıyla başa çıkmaları için yardımcı olmaya çalışacak.
Eğitim-İş Antalya Şubesi üyesi öğretmenler, genel merkezin çağrısıyla Antalya’da derslere siyah kurdele takarak girdi. Öğretmenler, 16 Mayıs Cuma günü ise 1 saatlik derslerini iş cinayetleri konulu eğitime ayıracak ve ardından yine 1 saat derslere girmeyerek iş bırakma eylemi yapacaklarını söyledi.

ÖĞRENCİ BULUŞMASI İPTAL

17 Mayıs’ta Başbakan Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla İstanbul Abdi İpekçi SporSalonu’nda yapılması planlanan 7’nci Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın final programı da iptal edildi.

Boğaziçi öğrencilerinden protesto
Boğaziçi öğrencileri ile Eğitim-Sen, Soma’daki maden kazasını protesto etti.
Boğaziçi Üniversitesi’nin Kuzey Kampüsü’nde toplanan grup, “Kaza değil, katliam” yazılı pankart açarak, “Maden işçisi onurumuzdur” ve “İşçilerin birliği, sermayeyi yenecek” sloganları attı.
Grup, Nispetiye Caddesi üzerinden Levent Lale Sokak’taki maden ocağını işleten Soma Kömür İşletmeleri AŞ’nin binasına yürüdü. Bu sırada çevredeki bazı vatandaşlar alkışlarla bazı sürücüler de korna çalarak, gruba destek verdi.
Bina önünde grup adına yapılan açıklamada, iş kazalarının tedbir alındığında önlenebileceği ancak maliyetleri arttırdığı için önlem alınmadığı belirtildi.
Açıklamada, “İşçiler yeterli güvenlik olmadan yerin altına indiriliyor. İşçilerin hayatı kar payına yok sayılıyor. Bu olay da özelleştirmenin ve taşeronlaşmanın güvensizlik verdiğini gösteriyor. Bu olay dikkate alınarak, Türkiye’de çalışma koşullarında köklü çözümler yapılmalı. Sorumlular hesap verene kadar direnişi sürdüreceğiz” ifadeleri kullanıldı.
Grup, açıklamanın ardından bir süre oturma eylemi yaptı. Bazı göstericiler dağılırken, ellerindeki kömür parçalarını, otobüs duraklarına ve iş yerlerinin kapısına bıraktı. (AA)

İstanbul Aydın Üniversitesi de, Soma’da meydana gelen maden faciası nedeniyle 20-21 ve 22 Mayıs’ta düzenlemeyi planladığı ‘Bahar Şenliği’ni iptal etti.

Üniversiteler Yasta: Bahar Şenlikleri İptal Edildi

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu