GündemManşet Haber

Dereceye Giren Öğrencileri Rektör Kaydetti

Ege Üniversitesi’ne yerleşmeye hak kazanan 9 bin 961 öğrenciden 3 bine yakını kaydını e-Devlet üzerinden elektronik kayıt olarak gerçekleştirdi. Elektronik kaydı tercih etmeyen öğrenciler, üniversiteye gelerek Merkez Kütüphanesi’nde kayıtlarını yaptırıyor. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz, 2015 LYS sonucuna göre ilk 1000’e giren ve çoğunluğu Tıp Fakültesi’ni kazanan öğrencilerin kayıtlarını kendisi yaptı.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz ve Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Atilla Silkü, Prof. Dr. Semih Ötleş, kayıtların ilk gününde Ege Üniversitesi Merkez Kütüphanesi’ne gelerek velileri ve öğrencileri yalnız bırakmadı. Ayrıca Rektör Prof. Dr. Yılmaz 2015 LYS sonucuna göre ilk 1000’e girerek Ege Üniversitesi’ne yerleştirilen ve çoğunluğu Tıp Fakültesi’nde okuyacak olan öğrencilerin kayıtlarını kendisi yaptı. Prof. Dr. Yılmaz, aileleriyle birlikte öğrencileri tebrik ederek Ege Üniversitesi’nin 60’ıncı yıl rozetini yaktı.

Ege Üniversitesine kayıt için gelen öğrencinin üniversiteye kayıt işlemi yaklaşık 1 dakika sürüyor. Kaydını gerçekleştiren öğrencilere Ege Üniversitesi’nin öğrencisi olduğunu belgeleyen ‘Öğrenci Kimlik Kartı’ veriliyor. Ayrıca kayıtta bekletilmeyen gençlere Rektör, Rektör Yardımcıları ve Daire Başkanlarının seslendirdiği Öğrenci El Kitabıö CD’si ile ‘Ozpack’ hediye ediliyor.

Her gün iki bine yakın öğrencinin kayıt işlemlerinin yapılacağı Ege Üniversitesi’nde; ilk gün Edebiyat Fakültesi, İletişim Fakültesi ve Su Ürünleri Fakültesi ile Çeşme Turizm ve Otelcilik Yüksek Okulu’nu kazanan öğrenciler kayıtlarını yaptırdı.

2015-2016 Eğitim-Öğretim yılında üniversite sınav sonuçlarına göre yerleşin 9 bin 961, yabancı uyruklu 305, yatay ve dikey geçiş ile gelecek 765, özel yetenek sınavı sonucuna göre 376, lisansüstü 2 bin 350 olmak üzere ek kontenjanlar ile birlikte toplam 14 bin öğrenci Ege Üniversitesi ailesine katılacak.

Elektronik kaydı tercih etmeyen öğrenciler 7 Ağustos 2015 tarihine kadar bizzat üniversiteye gelerek Merkez Kütüphanesi’nde kayıtlarını yaptırabiliyor. Üniversiteye kayıt yaptırmaya gelen öğrencilerin lise mezuniyetleri e-Devlet üzerinden MEB aracılığı ile erkek adayların askerlik durumları ise yine e-Devlet üzerinden MSB aracılığıyla sorgulanacağından öğrencilerden kayıt için herhangi bir evrak istenmiyor.

Kaynak: Hürriyet

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu