Akademik Personel | 22 Aralık 2020, Salı

Denemek İçin Girdi, Bölüm Birincisi Oldu

29 Haziran 2015
Denemek İçin Girdi, Bölüm Birincisi Oldu
       

Arkadaşının ısrarıyla kendisini denemek için üniversite sınavına giren iki çocuk annesi 38 yaşındaki Fatma Savdert, eğitim gördüğü Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Siyasal Bilimler Fakültesinden birinci, üniversiteden de üçüncülükle mezun oldu.

Fatma Savdert, bölümü ve fakülteyi  birincilikle, üniversiteyi de üçüncülükle bitirmesinin kendisini çok mutlu  ettiğini belirterek, “Sınava girdim ve kazandım. Geç başlamamın nedeni ise özel  sektörde çalışmam. Okula başlarken bu kadar başarılı olabileceğimi tahmin  etmiyordum. Başarı başarıyı getiriyor. İnşallah devamı da gelir” dedi.

BİR ÇOCUĞU ÜNİVERSİTEYE BAŞLAYACAK

Savdert, üniversiteye başladığı ilk zamanlarda kendini kötü  hissettiğini fakat, okul ortamı, hocaları ve öğrenci arkadaşlarıyla kaynaştığını  vurguladı. Savdert, “Bir de ‘acaba yapabilir miyim?’ dedim çünkü oturduğum yerle  okulumun arası uzun bir mesafe. Bu arada iki tane çocuğum var, bir tanesi  üniversiteye başlayacak bu sene, diğeri de iki yıl sonra başlayacak” ifadesini  kullandı.

  Özel sektörde çalıştığını, evlilik ve çocuklarla birlikte zorlandığına  değinen Savdert, başarılı olmak için daha fazla gayret gösterdiğine işaret etti.  3,95 not ortalamasıyla fakülteyi birincilikle bitirdiğine ardından da üniversite  üçüncülüğünün geldiğine dikkati çeken Savdert, “Okul üçüncülüğünü hiç  beklemiyordum benim için çok büyük bir sürpriz oldu ama başarırken de çok çaba  sarf ettiğimi dereceler geldikten sonra anladım” diye konuştu.

AİLEM ANLAYIŞLA KARŞILADI

Savdert, eğitim gördüğü sırada ailesi tarafından bir sıkıntı  olmadığını belirterek, şunları söyledi: “Çocuklarım çok anlayışlıydı. Onlarla abla ve kardeş gibiydik.  Büyüklerim, eşim ve çocuklarım anlayışla karşıladılar. Çocuklarım evde bana hiç  bir zaman iş bırakmadılar. Birde ders çalışırken onlarla birlikte çalıştım.  Sınava çalışırken onlar beni teste tabii tutuyorlardı, ‘sınavdan geçtin anne’  diyorlardı. Hocalarım her zaman öğrenci gibi davrandılar hiç bir zaman olgun  muamelesi yapmadılar, onların gözünde de bir öğrenciydim. İlk başta zorluk  çekerek başladım ama sonrasında başarı geldi.”

YÜKSEK LİSANS DA YAPACAK

Savdert, üniversitede akademisyen olarak kalmak istediğini dile  getirerek, şöyle devam etti:  “Akademisyen olmak istiyorum. İnşallah bölüm hocalarının desteğiyle  ben olacağıma inanıyorum. Yüksek lisansa başvurdum. Gençlere tavsiyem, isteyen  insan başarabiliyor. Önemli olan istemek. Yani istedikten sonra hiçbir zorluğun  önünde engel kalmıyor tabi ki o aşamaya gelene kadar zorluklarla karşılaşılıyor  ama pes etmemek, devam etmek lazım.”

Savdert, başarısını, 17 yıl önce hayatını kaybeden anne, baba ve  kardeşlerine armağan ettiğini kaydetti.

Kaynak: Milliyet

       

Kolay Hobiler