GündemSlayt Haber

Dar Gelirli Öğrenciye Geri Ödemesiz 12 Bin TL Burs

Hükümet, üniversitede çocuğu okuyan dar gelirli aileleri sevindirecek bir adım adıyor..

 

Aylık 200 lira alan zor durumdaki üniversiteliye bir defaya mahsus geri ödemesiz 12 bin liraya kadar para verilebilecek. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yeni düzenlemeyle hükümet, Resmi Gazete’de yayımladığı genelgeyle öğrenci burslarını 5 katına kadar artırma yetkisini aldı.

BİR DEFAYA MAHSUS OLACAK

18 Kasım tarihinde yayımlanan Vakıflar Genel Müdürlüğü Yüksek Öğrenim Burs Yönetmeliği’nde değişiklik yapılmasına dair yönetmeliğe göre muhtaç öğrencilere 1 sefere mahsus 12 bin lira yıllık burs verilmesinin önü açıldı.

Yönetmeliğin 10’uncu maddesinin altına eklenen 11/A bölümünde, “Bu yönetmelik uyarınca verilen yıllık burs miktarının 5 katını geçmemek kaydıyla muhtaç öğrenci-lere 1 defaya mahsus olmak üzere özel eğitim yardımı yapılabilir” denildi.

AYLIK BURS 1000 LİRAYA ÇIKIYOR

Üniversite öğrencilerine mevcut durumda Vakıflar Genel Müdürlüğü 2015’te aylık 200 lira geri ödemesiz burs verecek. Bu yönetmelikle birlikte 5 katına kadar ödeme yapılacağı için aylık burs miktarı bin liraya çıkacak.

Kaynak: Bugün Gazetesi

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. merhaba ben belmanur nasılsınız. şu an eskişehirde sosyal hızmetleri bölümü 4 yıllık ünüversiteyi kazanmış olmaktayım ilk yılım ama çok zor şartlarda okumaktayım babamdan annem boşanmış olmaktadır annem ise çok zor şartlarda beni okutmaktadır üç kız kardeşiz onlarıda okutmaktadır devlete insanlara hayırlı evlet olmak için mucadelesı ama çok zordayız.evimiz kira kapıcı dairesi komşuların yardımların yardımıyla ve annem temizlige giderek geçimimizi saglıyoruz lütfen önce ALLAH sonra sizden hayırlı haber beklıyorum kendinize çok ıyı bakın ALLAHA emanet olun

  2. Hazır para vereceğine mezun olana istihdam sağlayın, millet kendi parasını kendi çıkarır zaten o zaman.her yüz üniversite mezunundan 30 u işsiz geziyor TUİK e göre. İş bulabilen de alakasız yerlerde pazarlama işleri yapabiliyor.Tabi bunlar da istatistiklere işsiz olarak yansımıyor.Kimyager,biyolog pazarlamacılar düşünün artık gerisini

  3. merhaba yuksek lisans, doktora yapanları ve şehit çocukları da yararlanabiliyorlar mı acaba detaylı bilginiz var mı, ilgili kanun ya da yönetmelik yazısı elinize geçerse paylaşır mısınız teşekkürler.

      1. peki bu burs’un başvurusu ne zaman başlıyor? ne zaman verilecek ? yani hiçbir yerde birşey yazmıyor başvuru formu falan yok hiç anlayamadım bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu