Akademik Personel | 20 Aralık 2020, Pazar

Cumhurbaşkanı’ndan YÖK Üyesi Seçimine Onay

24 Haziran 2015
Cumhurbaşkanı’ndan YÖK Üyesi Seçimine Onay
       

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, YÖK üyeliğine Doç. Dr. Ömer Açıkgöz’ün seçilmesini onayladı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Naci Ağbal’ın istifası nedeniyle boşalan YÖK üyeliğine Doç. Dr. Açıkgöz’ün Bakanlar Kurulu’nca yapılan seçimini onayladığı bildirildi.

Açıklamada, Erdoğan’ın, Doç. Dr. Açıkgöz’ün seçilmesini, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 6’ncı maddesinin (b) fıkrası gereğince onayladığı belirtildi.

blank

Doç. Dr. Ömer Açıkgöz kimdir?

1963 yılında Gaziantep’te doğdu. İlk ve orta öğrenimini Gaziantep’te, lisans eğitimini Ankara Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Teknoloji Eğitimi Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisans eğitimini aynı bölümde İklimlendirme ve Soğutma alanında, doktora derecesini ve doçentlik unvanını Marmara Üniversitesi İktisat Programı’ndan aldı. Kırıkkale Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nde öğretim üyeliği yaptı, alanında ve eğitim alanında yayınlanmış ulusal ve uluslararası akademik yayınları bulunmaktadır.

ABD Ferris State Üniversitesi’nde İklimlendirme ve Soğutma alanında araştırma ve incelemelerde bulundu. Meslek Yüksek Okulları’nda İklimlendirme ve Soğutma Programı’nda 14 yıl süre ile öğretim görevlisi olarak çalıştı. Mesleki ve Teknik Yükseköğretim ile ilgili 4 yıla yakın Yüksek Öğretim Kurulu Başkan Danışmanı olarak çalıştı. Çok sayıda AB Projesi yürüttü.

Türkiye Yükseköğretimini Avrupa Yükseköğretim alanı ile uyumlu hale getirmeye çalışan Bologna Projesi’nde Bologna Uzmanı olarak görev aldı. YÖK Mesleki ve Teknik Eğitim Geliştirme Komisyonu üyesi olarak mesleki ve teknik yükseköğretimin yeniden yapılanmasında görev aldı. Meslek Yüksek Okulları Geliştirme Komisyonu Üyeliği ve Mesleki Yeterlilik Kurumu, Fulbright Komisyonu, ÖSYM, TÜBİTAK TUSSİDE Yönetim Kurulu Üyelikleri, Öğretmen Yetiştirme Milli Komitesi Üyeliğinde bulundu. Ekim 2011–Mart 2014 tarihlerinde Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü olarak görev yaptı.

Mart 2014 tarihinde Müsteşar Yardımcılığına vekaleten atandı.

Doç. Dr. Ömer AÇIKGÖZ iyi derecede İngilizce bilmekte, evli ve üç çocuk babasıdır.

Kaynak: Hürriyet

       

Kolay Hobiler