Akademik Personel | 28 Ocak 2021, Perşembe

Çözüme Giden Yol

22 Temmuz 2014
Çözüme Giden Yol
       

Yazın ortasında güne yağmurun sesiyle başlamak ayrı bir tat. Hele ki hafta içi yoğun çalışan biz akademisyenlerin hafta sonlarını iple çektiği düşünülürse harika bir durum bizler açısından.

Nette gezinirken gözüme bir durum ilişti ve bunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Bundan birkaç ay önce yaşamış olduğum bir problemi yetkili merciye mail atarak bildirdim. Bugün tesadüfen bildirmiş olduğum probleme bir çözüm bulduklarını görünce  sevindim. Bu olaydan yola çıkarak yaşadığımız türlü türlü sorunlara mutlaka bir çözüm yolu bulabileceğimize değinmek istiyorum. Hepimiz bu sorunları uygun bir dille anlatabilirsek  er geç bir çözüm bulunacaktır. Eğer sorunların üzerlerini örtüp üzerimize düşeni yapmazsak insanlığa ve bilime bir katkımız olmayacaktır.

Bilim insanı olmak sadece makale yazmak veya araştırma yapmak değildir. Hayatın her kademesine çalıştığımız konulardan faydalı  bir şeyler vermekle başlar bilimsel süreç. Öncesinde ne kadar faydalı olabiliyoruz topluma,insanlığa ve dünyaya? Bilimin kökenine inildiğinde insanlık baz alınmamış mıdır?  Bilimin evrensellik ilkesi de bu noktada başlar. Bilimi sadece kendi egolarını tatmin etmekle sürdüren kesimin evrensellikle hiç bir bağı yoktur. Bu insanlar koltuk sevdalarının peşinde sürüklenip giderler. Kendilerine ve çevrelerine faydaları dokunmaz.

Paylaşılmayan bilgi de insanlığa mal olmaz. Şimdi durup düşünelim. Kaçımız edindiğimiz tecrübelerimizi insanlığa anlatmak için çaba sarfediyoruz? Bunun bilimsel açıdan çıktılarının ne  kadar  farkındayız?

 Bilimsel gelişmenin varlığını sürdürmesinin , elde edilen verilerin paylaşıma açık ve  insanlığa  yararlı yönlerinin  sunulmasıyla olacağının görüşündeyim.

Hepinize iyi çalışmalar 🙂

       

Kolay Hobiler