Manşet Haber

ÇOMÜ TÜBİTAK’tan En Çok Destek Alan Üniversitelerden Biri Oldu

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) 2013 yılında 34 projeyle, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’ndan (TÜBİTAK) en çok destek alan 15 üniversiteden biri oldu.

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, proje almada büyük bir başarı gösterdiklerini söyleyerek öğretim üyelerinin önerdikleri yaklaşık 4 projeden birinin kabul edildiğini bildirdi. TÜBİTAK’ın Türkiye’de daha iyi bilim yapılmasına büyük katkı sağladığını belirten Laçiner, “2012’de ÇOMÜ olarak harika bir iş yaptık ve ilk 7 üniversite arasına girdik. Hedefimiz ilk 20’yi yakalamak iken ilk 7 arasına girmek büyük başarıydı. 2013’de proje önerilerimiz ve kabul edilen proje sayımız arttı. Ancak diğer üniversitelerin de projelere yoğun başvuruları sonucunda ilk 15’de yer bulduk. Bu sıra ÇOMÜ için çok iyi bir sıradır. Bundan 5 yıl önce hayal bile edilemeyecek bir sıradır. Bu sayede üniversitemiz TÜBİTAK’tan milyonlarca liralık destek almayı başarmış oluyor. 2014’de de en az ilk 20’de yer bulmayı umuyoruz. Bir yandan da 2011 ve 2012’de aldığımız projeler devam ediyor. 2013’de alınan projelerle birlikte ÇOMÜ laboratuvarları arı gibi çalışmaya başladı. Bu yıl da, geçen yıl gibi rekor sayıda projemizin geçmesini bekliyoruz” dedi.

Bilimde ve eğitimde birinci lig

Alınan sonuçların ÇOMÜ’nün artık bir taşra üniversitesi olmaktan çıktığının da göstergesi olduğunu belirten Prof. Dr. Sedat Laçiner, ÇOMÜ’nün Türkiye’nin en iyi bilim yapılan üniversitelerinden biri olduğunu vurguladı. Son iki yıldır, gerek bilimsel makale yayın sayısı, gerek atıf sayısı, gerekse alınan proje sayısında imrenilecek bir düzeye ulaştıklarını belirten Prof. Dr. Laçiner, “Listelerde yan yana geldiğimiz üniversitelerin yaşları ve personel sayıları dikkate alındığında ÇOMÜ’nün nasıl zorlu bir işi başardığı anlaşılacaktır. Bundan sonra ÇOMÜ’nün yeri bilimde de eğitimde de birinci ligtir. Attığımız tohumlara iyi bakılırsa ÇOMÜ kısa sürede her alanda zirveyi zorlayan bir üniversite olacak” diye konuştu.

Kaynak: Hürriyet

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu