Akademik Personel | 29 Ocak 2021, Cuma

Cinsel Saldırıdan Ceza Alan Akademisyen Üniversiteden Üç Ay Uzaklaştırıldı

Cinsel Saldırıdan Ceza Alan Akademisyen Üniversiteden Üç Ay Uzaklaştırıldı
       

Cinsel saldırıdan ceza alan akademisyen üniversiteden üç ay uzaklaştırıldı.

Cinsel saldırıdan ceza alan Doç. Dr. M.N.M. Namık Kemal Üniversitesi’nden üç ay uzaklaştırıldı.

Namık Kemal Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. M.N.M.’ye aynı fakültede öğretim üyesi T.Ö.’ye “cinsel saldırıdan” 3 yıl hapis cezası verildi.

Mahkeme, sanığın, “yargılama sürecindeki tutum ve davranışları” ve  “cezanın geleceği üzerindeki olası etkileri lehine takdiri indirimi” uygulayarak cezayı, 2 yıl 6 ay hapis cezasına çevirdi.

Sanık Doç. Dr. M.N.M’ye cezaya dair tutanağın, üniversite rektörlüğüne gönderilmesinin ardından fail akademisyenin üniversiteden üç ay uzaklaştırılmasına karar verildi.

Ayrıca yargılaması devam ederken üniversitenin Malkara’daki yüksek okuluna müdür olarak atanan Doç. Dr. M.N.M. bu görevinden de alındı.

“Üniversiteler örtbas etmemeli”

Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Tahsin Yeşildere, akademideki cinsel saldırıların önlenmesinde, fail akedemisyenlere verilen cezaların etkili olacağı görüşünde:

“Maalesef üniversitelerden böyle haberler geliyor. Biz kendi içimizde bu durumları tartışıyoruz ancak ciddi bir yargı süreci gerekiyor. Üniversitede de etik kurulların bu konu üzerinde çalışması ve asla konuyu örtbas etmemesi gerek.

“Asla izin verilmemeli”

Ankara Üniversitesi’ndeki cinsel saldırgan faili akademisyenin emeklilik talebinin kabul edildiğini hatırlatan Yeşildere, bu gibi durumlara asla izin verilmemesi gerektiğini söylüyor:

“Ankara’daki olay diğer faillere örnek oluyor. Yapan hiç ceza almamış gibi görünüyor. Bu da kadın hakları açısından da sorunlu bir durum.

“Namık Kemal Üniversitesi’ndeki fail akademisyenin görevden uzaklaştırılmasının tüm üniversite rektörlerine örnek olmasını diliyorum. Bu tür suçları işleyenler mutlak olarak akademiden uzaklaştırılmalı hatta görevlerine son verilmesi gerekir. Bu ceza bir başlangıç olsun, tüm fail akademisyenler akademiden uzaklaştırılsın.”

 

Ne olmuştu?

Yard. Doç. Dr. T.Ö. Namık Kemal Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde 2015’te Cerrahi dersleri vermeye başladı. Aynı fakültede parazitoloji dersleri veren öğretim üyesi ve dönemin dekan yardımcısı Doç. Dr. M.N.M.’nin eşi D. T. ve T.Ö. aynı odayı paylaşıyorlardı.

T.Ö. ilk başlarda erkek akademisyenin ilgisinin mesleki dayanışmadan ibaret olduğunu düşündü. Ancak Doç. Dr. M.N.M.sözlü ve fiziki tacizleri devam etti. T.Ö. konuyu Tekirdağ 1. Asliye Ceza Mahkemesi’ne taşıdı. Cinsel tacizden açılan dava Danıştay’ın kararıyla “Cinsel saldırıya” dönüştürüldü.

Davanın Nisan 2019’daki ikinci duruşmasında, kadın akademisyen Yard. Doç. Dr. T.Ö.’ye “cinsel saldırı”dan yargılanan Doç. Dr. M.N.M, hakkındaki şikayetlerin BİMER ve CİMER’e de yapıldığı ortaya çıktı.

22 Nisan 2019’da Namık Kemal Üniversitesi öğretim üyesi M.N.M.’nin üniversiteye bağlı Malkara Yüksekokulu’na atandığı anlaşıldı. Malkararlılar kararı tepkiyle karşıladı.

Davanın, 25 Haziran 2019’daki karar duruşmasında, Namık Kemal Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. M.N.M.’ye aynı fakültede öğretim üyesi T.Ö.’ye “cinsel saldırıdan” 3 yıl hapis cezası verildi. Ceza, fail akademisyenin geleceğini etkiler diye indirildi.

Fail akademisyenin cezası 2 yıl 6 aya dönüştürüldü. Ceza onanırsa fail cezaevine girecek.

 

Kaynak: Bianet

       

Kolay Hobiler