Akademik Personel | 22 Şubat 2019, Cuma

Çin’den uzay hamlesi: “Mars ve Jüpiter keşfedilecek”

Çin’den uzay hamlesi: “Mars ve Jüpiter keşfedilecek”
       

Çin Halk Cumhuriyeti, Jüpiter ve Mars’ı keşfetmek için çalışmalar yapacağını açıkladı. Çin Ulusal Uzay İdaresi Direktör Yardımcısı olan Vu Yenhua yaptığı açıklamada 2020 yılında Mars’ı keşfetmek için ilk çalışmanın gerçekleştirileceğini belirtti.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin resmi haber ajansı olan Şinhua’ya yaptığı açıklamada Çin Ulusal Uzay İdaresi Direktör Yardımcılığı görevini yapan Vu Yenhua, ilk keşfin 2020 yılında Mars’a yapılacağı bilgisini verdi.

2020 yılındaki ilk keşif misyonundan sonra, ikinci misyon olarak Mars’ın coğrafi yapısının tespit edilebilmesi ve çevre şartları hakkında bilgiler edinebilmek amacıyla numuneler toplanacağını belirtlen Vu, bu kapsamda asteroitlerin araştırılacağını, ilerleyen yıllarda ise çalışma takvimlerine Jüpiter’in keşfi için çalışma programı eklediklerini aktardı.

Pekin hükümeti tarafından yapılan açıklamada Havacılık ve uzay sanayisine daha fazla yatırım yapılarak, 2030 yılına kadar daha gelişmiş bir “uzay gücü” olmayı hedefledikleri belirtildi.

Çin Devlet Konseyinin 2016 yılında yayımladığı raporda, Pekin yönetiminin 2020 yılına kadarAy’ın keşfi, BeiDou navigasyon uydu sistemi,  insanlı uzay misyonlarını içeren uzay araştırma hedefleri olduğu ve yüksek çözünürlükte gözlem uydularını da içeren oldukça geniş bir uzay programı olduğu yer aldı.

AA

       

BENZER HABERLER