Akademik Personel | 18 Nisan 2019, Perşembe

Cilt kanserini teşhis edebilen “yapay zeka” geliştirildi

Cilt kanserini teşhis edebilen “yapay zeka” geliştirildi
       

Bilim adamları yapay zeka kullanarak yaptıkları cilt kanseri teşhis deneylerinde yapay zekanın en az doktorlar kadar isabetli bir şekilde cilt kanserini teşhis edebileceğini tespit etti. Yapılan çalışmada bilim adamları sadece fotoğrafı tarayarak cilt kanserini tespit edebildiğini ortaya koydu.

İngiltere Kanser Araştırma Merkezi (Cancer Research UK) ve  Amerika Birleşik Devletleri Stanford Üniversitesi işbirliğinde yapılan araştırmada, araştırmacılar cilt kanseri teşhisini sadece fotoğraflar üzerinden doktorlar kadar başarılı bir şekilde yapabildiği sonucuna ulaştılar.

Fotoğraflardan kanser teşhisi koyabilen yapay zeka teknolojisine, köpek ve kedi fotoğraflarını ayırt edebilen teknolojinin kullandığı yazılımdan esinlenilerek geliştirildi aktarıldı.

Google’ın teknolojisinden esinlenilerek geliştirilen yapay zeka, sadece cilt kanserini tespit etmekle kalmıyor, cildin hangi cilt kanserine maruz kaldığını da tespit edebiliyor. Araştırmacıların 129.540 resim üzerinde yaptığı çalışmada başarılı sonuçlara ulaşıldı.

En ölümcül kanser türü olan “melonom” ve çok görülen cilt kanseri çeşidi olan “karsinom” yapay zekaya tanımlanarak yapılan araştırmaların sonuçları yirmi bir onkoloji doktorunun araştırma sonuçları ile kıyaslandı. Bu yapay zeka bulguları ile onkoloji doktorlarının bulguları ile yapılan kıyaslama sonucunda yapay zekanın neredeyse onkoloji doktorları kadar başarılı tespitlerde bulunabildiği tespit edildi.

Şimdilik fotoğraflar üzerinden deneyleri yapılan yapay zekanın bu verdiği sonuçların oldukça umut verici olduğuna dikkat çeken Stanford Üniversitesi bilim adamları, cilt kanseri teşhisi amacıyla geliştirilen bu yapay zekanın ilerleyen zamanlarda klinik ortamında da deneylere tabi tutulacağını ifade etti.

İngiltere Kanser Araştırma Merkezi bilim adamları ise bu yapılan araştırma sonucunun onkoloji doktorlarının çalışmalarında kullanılabilecek çok önemli bir gelişme olduğu vurgusu yaptı.

AA

       

BENZER HABERLER