GündemManşet Haber

Çevreci Profesör 2.El Giyiniyor

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Kural, pahalı mağazalardan giyinmediğini belirterek, “Pahalı mağazalardan iğne bile almam. Paltom ikinci el. Bir fabrikanın sahibi, ikinci el mağazasına vermemi istemişti. Kendim giyiyorum. Kimse bağıyla bahçesiyle, dolarıyla altınıyla, arabasının markasıyla anılmayacak” dedi.

 

Çevreci çalışmalarıyla bilinen Kural, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda “Çevre” konulu konferans verdi.

Son günlerde yaşanan kuraklığa dikkati çeken Kural, Etiyopya’da insanların su alabilmek için 8 saat kuyrukta beklediklerini, suyun altından daha değerli olduğunu söyledi.

Tüketim toplumu haline gelindiğini savunan Kural, popüler kültürün, profesyonel futbolun ülkede düşünmeyen bir gençlik yarattığını öne sürdü.

Gençlere farklılık yaratmalarını tavsiye eden Kural, “Hayatım boyunca inandığım şeyleri uyguladım. Sabah kaldığım otelde yine olay çıktı. Sabah açık büfede kahvaltı yapanların yanına gidiyorum. Tabaklarında yemeklerini bıraktıkları için kızıyorum. ‘Tabakta yemeğinizi bırakmışsınız, ‘siz nasıl Müslümansınız’ diyorum. Üstüme yürüyorlar, ben de polis çağırıyorum. Hep beraber karakola gidiyoruz. Bu yüzlerce kez oldu. Ben ‘konferansım olduğu için ifademi hemen alın’ diyorum. Bunları da ‘3 saat tutun aşağıda’ diyorum. İntikamım böyle oluyor” diye konuştu.

Öğrencilere tasarrufun önemini anlatan Kural, şöyle devam etti:

“Pahalı mağazalardan iğne bile almam. Paltom ikinci el. Bir fabrikanın sahibi, ikinci el mağazasına vermemi istemişti. Kendim giyiyorum. Kimse bağıyla bahçesiyle, dolarıyla altınıyla, arabasının markasıyla anılmayacak. Mehmet Akif Ersoy’un paltosu yoktu, hava soğuksa sağdan soldan o günlük bir palto alırdı. Ama sizin şu an çok sevdiğiniz bir sanatçı bozuntusu var, şımarık. Her demecinde 50 paltom, 50 ayakkabım var’ diyor. Bir de bunları önüne dizip poz veriyor. Biz 10 yıl sonra onu hatırlamayacağız ama Mehmet Akif Ersoy hep hatırlanacaktır. Ekmek tüketiminde Guinness Rekorları Kitabı’na girdik. Eskiden annelerimiz bize ekmeğin kırıntılarını bile toplatırdı. Toplum olarak yanlışa karşı aynı reaksiyonları göstermeliyiz.”

Konferansın ardından Kural’a, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Oktay Durukan tarafından plaket verildi.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu