GündemSlayt Haber

Çetinsaya: Yılda 15 Bin Akademisyen Almamız Gerekiyor Yoksa..

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, “Güzel binalar yapılıyor, laboratuvarlar açılıyor. Nitelikli beyinleri üniversitelere çekemiyoruz. Önümüzdeki 10 yıl kritik. Gerekli önlemler alınmazsa sistem çöker” dedi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, öğretim üyelerinin özlük haklarındaki dezavantajlı durumdan dolayı parlak öğrencileri üniversitelere çekemediklerini, böyle devam ederse yükseköğretim sisteminin geleceğinden konuşulamayacağı gibi Türkiye’nin 2023 hedeflerinin de tutmayacağını söyledi. Bütçe kanununda alınan tedbirler dolayısıyla her yıl 9 bin olan öğretim elemanı kadro sayısının 4 bine indirilmesine dair çalışmalar olduğunu belirten Çetinsaya, bunun sonucunun vahim olduğunu savunarak, rektör ve öğretim üyelerine her düzeyde açıklama talimatı verdi.

Denizli Pamukkale Üniversitesi’nde (PAÜ) konuşan Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, özlük hakları ve maaşlarındaki yetersizlik nedeniyle üniversitelere nitelikli beyinleri çekemediklerini dile getirdi. Prof. Dr. Çetinsaya, “Güzel binalar yapılıyor, laboratuvarlar açılıyor. Nitelikli beyinleri üniversitelere çekemiyoruz. Önümüzdeki 10 yıl kritik. Gerekli önlemler alınmazsa sistem çöker” dedi.

PAÜ ev sahipliğinde, 14 üniversitenin üyesi olduğu ADIM Üniversiteleri Birliği, Denizli’de toplandı. PAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen panelde akademisyenler, ’Üniversite ve sanayi işbirliğinde teknokentlerin rolü’ konusunu masaya yatırdı. Panele YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, Denizli Belediye Başkanı Ak Parti’li Osman Zolan ve 14 üniversitenin rektörleri ile akamedisyenler katıldı.

Maaşlarda reform yapılmalı

Açılış konuşmasını yapan YÖK Başkanı Çetinsaya, öğretim üyelerinin maaşları konusunda kapsamlı bir reform yapılmasının kaçınılmaz olduğunu belirtti. Maaşların performans ve üretkenliğin esas alınarak yeniden kurgulanması gerektiğini savundu. Prof. Dr. Çetinsaya, “Türkiye’de akademisyenlerin özlük hakları sorunu da var. Maaşlar özel sektörün bile gerisinde kaldı. Türkiye, 21’inci yüzyıldaki küresel rekabette etkin rol oynayacaksa, 2023 hedefine yürüyecekse, üniversitelere nitelikli beyinleri kazandırmalı. Açık söylüyorum: Üniversitelerde görev alacak nitelikli beyin bulmakta zorlanıyoruz. Ödenek geliyor. Binalar yapılıyor, laboratuvarlar yapılıyor, öğrenci sayımız artıyor ama öğretim üyesi niteliği ve sayısında sıkıntılar var. En nitelikli beyinleri labaratuvarlara, dershanelere, sınıflara çekmemiz lazım. Akademide kalmaya, araştırma yapmaya, doktora yapmaya, öğretim üyesi olmaya ikna etmemiz lazım. Önümüzdeki 10 yıl çok kritik. Önlem alınmazsa sistem çöker” diye konuştu.

‘ÖĞRETİM ÜYESİ KADROLARININ KISITLANMASI VAHİMDİR’

Bu yıl genel tasarruf tedbirleri çerçevesinde bütçe sürecinde kadro kısıtlamasına gidileceğini haberini aldıklarını söyleyen YÖK Başkanı Çetinsaya, “Bütün sektörlerde uygulan genel bütçe kısıtlamaları çerçevesinde, her yıl 9 bin olan öğretim elemanı kadro sayısı da 4 bine indirilmektedir yahut indirilmesiteklif edilmektedir. Bu bence özlük haklarında yaşanan dezavantajdan daha vahimdir. Bunu her düzeyde, en üst düzeyde anlatıyoruz. Sizler de lütfen rektörlerimiz olarak, öğretim üyeleri olarak her düzeyde ifade etmelisiniz ve bu konuda her bakımdan çalışmalıyız, çünkü bizim yaptığımız hesaplamalara göre 2023 hedeflerini tutturabilmemiz için her yıl 15 bin öğretim elemanı kadrosuna ihtiyacımız var.Yükseköğretimde yaşanan bu büyüme şu anda 4 milyon 900 bin seviyesine geldi öğrencilerde. Bu ileriye doğru gidecek, küresel dünyanın dinamikleri bu.” şeklinde konuştu.

Yılda 15 bin öğretim üyesi alınmalı

Küresel dünyada Türkiye’nin etkin bir aktör olması halinde nitelikli insan gücüne, araştırmacıya ve araştırmaya ihtiyacının bulunduğunu belirten Prof. Dr. Çetinsaya, bu konuda üniversitelerin kritik bir rol oynadığını söyledi. Prof. Dr. Çetinsaya, üniversitelere normalde yılda 9 bin öğretim üyesi alınması gerektiğini, ancak genel bütçeden 4 bin öğretim üyesi için kaynak ayrıldığını belirtip, “Türkiye, 2023 hedefini gerçekleştirecekse 9 bin kişilik kadro da yetersiz. Bu hedefe ulaşmak için yılda 15 bin öğretim üyesi almamız gerekiyor. Maalesef, bu sayıyı 4 binde sınırlı tutmaya çalışıyorlar. Bu yüksek öğretime vurulan büyük bir darbe olur” dedi.

Bu arada, YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya’nın PAÜ’ye geleceği duyurulmadı. Toplantıyla ilgili basına servis edilen bilgi notunda, YÖK Başkanı Çetinsaya’nın etkinliğe katılacağı yer almadı. Olası öğrenci protestolarını önlemek için böyle bir karar alındığı ileri sürüldü. Toplantının yapıldığı salonda öğrenciler yer almadı.

Kaynak: Hürriyet

İlgili Makaleler

11 Yorum

  1. Benim de doktora biteli yaklaşık 2 yıl oldu. Bütün başvurularım sonuçsuz kaldı, halen işsizim. Üstelik öğrenim kredisi ödemelerim geldi de geçiyor bile. Umarım 2014 yılı içinde bir şeyler değişir. Gerçi gidişattan şunu anlıyorum ki, artık benim bir yerlere tâbi olmam gerekiyor. 🙁

  2. Alım azalabilir ama bence bunu da nabız yoklamak için yapıyorlar. Yerel seçimin akabinde de genel seçimler olduğunu düşünecek olursak, bence 2014 için de akademik kadro sayısı aynı kalır, azalmaz. Bu işler siyasidir.

  3. öğretim üyeleri çırpınacağına adam çırpınıyor. herhalde rektör ve tayfası “ne diyo la bu” modundaydı

  4. doktora bıteli 3 sene oldu. CBU deyiz. bir sürü bahanelerle kadro verilmiyor. sadece kendilerine yakın kişileri alıyorlar. doktoranın, bilimsel çalışmaların onemi falan da yok.. eminim bu rakamlara ulaşırız…..

  5. nitelikli beyinler deli gibi istiyor, çalışarak bilim sınavına giriyor, 80 puan beklediği kağıda 40 veriyor aldıkları elemanı 0,923 gibi bir farkla asil ilan ediyor nitelikli beyini de yedek yapıyorlar. Burada suç öğretim üyelerinde demek ki kendileri fason malla çalışmayı tercih ediyorlar yapacak bir şey yok

  6. Nitelikli beyin olanlar gelmiyor Kardeşim Üniversiteye! Şimdikiler hepsi fason mal! Böyle bir argümanı değiştirmek lazım. Haksızlık oluyor ama.

    1. O 2013 yılı içindi, maalesef 2014’de ÖYP alımını 2 bine düşürüyor hükümet.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu