GündemSlayt Haber

Çetinsaya: Doktora Mezununu 2 Katına Çıkarmamız Gerekiyor

Doktora mezun sayısını en az iki katına çıkarmaları gerektiğini vurgulayan Çetinsaya, şöyle devam etti;

“Şu anda 4 bin, 4 bin 500 aralığında doktora mezunu veriyoruz. Ama 10 yıl içerisinde bu sayıyı 10 binlere hatta 15 binlere çıkarmamız lazım ki bu kadar hızlı büyüyen bir Yükseköğretim Sistemi’ni sağlam ayaklar üzerinde tutabilelim. Öğretim üyesi çok önemli. Madalyonun bizim yüzümüzden bakıldığında bu Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP), araştırma görevlileri çok önemli. Bunlar 10 yıl sonranın Türkiye’sinin bu yükünü taşıyacak kişiler. O bakımdan biz her branşın analizini yapıyoruz. Her branşta yapılan doktoraları tasnif ediyoruz. Hangi alanlarda Türkiye’de doktoraya daha fazla ihtiyaç var, pozitif ayrımcılık yaparak bu alanlara kaydırmalar yapıyoruz. Hukuk, hemşirelik, tıp temel bilimleri, iletişim, böyle Türkiye’de bazı kritik alanlar var. Çok az doktorası olan. Bunlara özel olarak pozitif ayrımcılık güdüyoruz. Bunu yaparken de kadro bulmak zorundayız. Dolayısıyla da sizlerin bazı kadrolarını ödünç kullanıyor olabiliriz. Bunlar 10 yıl sonrasının Türk yükseköğretim sisteminin elamanları oldukları için, bir kadronun bile ziyan edilmesi mümkün olmamalı. O yüzden de o bir kadronun ziyan olmaması için mutlaka bir yere yerleştirmeye çalışıyoruz. Ama madalyonun öbür tarafından sizlerle yaptığım toplantıda sizlerden gelen eleştiriler olduğunu kabul ediyorum. En kısa zamanda bir masa etrafında toplanıp, karşılıklı bütün bu meseleleri görüşüp, ideal bir sistemi birlikte oluşturabiliriz. ÖYP konusunda da sizlerin bizlere destek olmanızı rica ediyorum.”

Uluslararası öğrenci sayımız arttı

Uluslararası öğrenci sayılarına da değinen Çetinsaya, 2011 yılında 31 bin 170 olan uluslararası öğrenci sayısının 2014 Mart ayı itibariyle 54 bine yükseldiğini bu sayının çok gurur verici bir tablo olduğunu bildirdi.

Bu sayılara bakınca düşünülmesi gereken konuların da ortaya çıktığını ifade eden Çetinsaya, şöyle konuştu:

“Madalyonun bir yüzünde gurur verici sayılar var diğer yüzünde ise hepimizin düşünmesi gereken, üzerinde oturup çalışmamız, politika üretmemiz gereken konular var. Bunlardan bir tanesi açık öğretim meselemizdir. Bir diğeri 1992 yılında kurulan üniversitelerimizin durumudur. Baktığımız zaman göreceksiniz Türkiye’nin yükünü bu üniversiteler kaldırıyor. Hem de meslek yüksek okulu boyutuyla da ikinci öğretim boyutuyla da. Mutlaka onları da belli bir politikada yönlendirmemiz lazım. Eminim bu veri setlerinden sayısız mastır ve doktora çalışması da yapılacaktır. Yükseköğretim çalışmalarını teşvik etmeliyiz.”

Bir ÖYP’linin Hikayesi

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. El insaf el insaf..Ülkede 10bin civarinda issiz master ve doktora mezunu var, once onlari istihdam edin de sayiyi iki katina cikarmayi sonra dusunursunuz. Oypde bircok bransta oyle rakamlarla alim yapiyorsunuzki verdiginiz o 10 tercih hakki bile dolmuyor. O zaman ya o branslari kapatin yada YLye doktoraya alım yapmayin, madem ihtiyaciniz yok.. Master doktora ile oyalayip 30 35ine kadar birilerinin avucuna baktiracak duzeye getiriyorsunuz insanlari. En buyuk hirsizlik umut hirsizligidir. Ne hayallerle basliyoruz yukseklisansa doktoraya sonrasi mi? Kocaman hayalkirikligi, issizlik, parasizlik, caresizlik, herkese ve her seye karsi mahcubiyet, toplumdan kendini soyutlama.. yazik ya yazik. En verimli caglarimiz ya gereksiz sinavlarla ya da bos geciyor. Haktır vebaldir..

 2. YDS puanının 50’ye düşürülmesi bu anlamda bir katkı sunabilir. Bu konuda YÖK’e iletilmiş herhangi bir talep ya da konuyla ilgili bir çalışma var mı? Konuyla ilgili bilgisi olan varsa lütfen cevap yazsın. 🙂

  1. NE YAPACAKSIN O ADAMI DOKTORA YAPTIRIP 5 SENESİNİ YİYİP NE YAPACAKSIN.BİR AYRICALIĞI MI OLACAK ADAMIN.LİSANS MEZUNLARI ÇUVAL DOLUSU AMA GÜVENLİK GÖREVLİLİĞİ YAPIYORLAR.ZARARIN NERESİNDEN DÖNÜLSE KARDIR MEZUN OLMAMIŞ OLSAM LİSANSTAN 1.SINIF VEYA 2.SINIF ANINDA BIRAKIRDIM.MESLEK EDİNMEYE BAKARDIM.
   YAZIK YA YAZIK UTANMADAN BİR DE 35 YAŞINA KADAR BABA PARASI YEDİRİP MİLLETE DOKTORALI İŞSİZ YAPIP REZİL MAHÇUP EDECEKLER ADAMI.
   SEN İLK ÖNCE 100 DOKTORALIDAN KAÇINI İŞ SAHİBİ YAPABİLECEK DURUMDASIN BUNU AÇIKLA,MİLLET DE APTAL DEĞİL YA YAPACAK OLAN DOKTORASINI YAPAR ,OLABİLEN PROFESOR BİLE OLUR. SINAVSIZ Bİ HALT OLMUYOR Kİ MEMLEKETTE..LİSANS DİPLOMAN VAR ONA RAĞMEN YOK KPSS YOK ALES YOK YDS YOK BİLMEM NE EEE. YAZIK SİZE YAZIK VİCDANSIZLAR

 3. sayın başkan önce şu YÖK kanununu düzeltin. Akademisyenlerin özlük haklarını düzeltin, itibarlarını iade edin. akademisyenliği sıradan meslek haline getirdiniz. akademisyenliğin bu kadar aşağı çekildiği, aşağılandığı, tabiri caizse perişan edildiği dünya üzerinde başka ülke yok. lisans üstü eğitim konusunda önemli adımlar atılmalı. hele de doktorada nitelik sorununu aşacak düzenlemelere gitmek gerek. ancak YÖK yasa taslağını yaparken akademisyenlerin, sendikaların, üniversitelerin görüşlerini alır gibi yaptınız sonra yine “eski tas eski hamam” bildiğinizi yaptınız. Bu ülkede doğru şeylerin yapılması hep engellenir. Eğitim meselesi de bence bunun en önemli örneğidir. amerikada, avrupada dünyanın gelişmiş ülkelerinde uygulanan sistemi alın uygulayın diyoruz, türlü bahanelerle önüne geçiliyor, itirazlar ediliyor. bence eğitim politikaları dış güçlerin maşaları yoluyla kontrol altında tutuluyor. ülkeyi geri bıraktırmak için her şeyi yapıyorlar ve de başarıyorlar.

  1. Ahmet Bey! Siz insanlarla alay ettiğinizin farkında mısınız? Göreve gelir gelmez ilk işiniz biz telsiz yüksek lisans yapanların haklarını elinden aldınız!.. Bu ne lahana turşusu’ bu ne perhiz! Biz doktora hakkımızı geri talep edebilmek için sizin bir an önce defolup gitmenizi bekliyoruz!…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu