Akademik Personel | 17 Haziran 2021, Perşembe

Çetinsaya: Doktora Mezununu 2 Katına Çıkarmamız Gerekiyor

Çetinsaya: Doktora Mezununu 2 Katına Çıkarmamız Gerekiyor
       

Doktora mezun sayısını en az iki katına çıkarmaları gerektiğini vurgulayan Çetinsaya, şöyle devam etti;

“Şu anda 4 bin, 4 bin 500 aralığında doktora mezunu veriyoruz. Ama 10 yıl içerisinde bu sayıyı 10 binlere hatta 15 binlere çıkarmamız lazım ki bu kadar hızlı büyüyen bir Yükseköğretim Sistemi’ni sağlam ayaklar üzerinde tutabilelim. Öğretim üyesi çok önemli. Madalyonun bizim yüzümüzden bakıldığında bu Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP), araştırma görevlileri çok önemli. Bunlar 10 yıl sonranın Türkiye’sinin bu yükünü taşıyacak kişiler. O bakımdan biz her branşın analizini yapıyoruz. Her branşta yapılan doktoraları tasnif ediyoruz. Hangi alanlarda Türkiye’de doktoraya daha fazla ihtiyaç var, pozitif ayrımcılık yaparak bu alanlara kaydırmalar yapıyoruz. Hukuk, hemşirelik, tıp temel bilimleri, iletişim, böyle Türkiye’de bazı kritik alanlar var. Çok az doktorası olan. Bunlara özel olarak pozitif ayrımcılık güdüyoruz. Bunu yaparken de kadro bulmak zorundayız. Dolayısıyla da sizlerin bazı kadrolarını ödünç kullanıyor olabiliriz. Bunlar 10 yıl sonrasının Türk yükseköğretim sisteminin elamanları oldukları için, bir kadronun bile ziyan edilmesi mümkün olmamalı. O yüzden de o bir kadronun ziyan olmaması için mutlaka bir yere yerleştirmeye çalışıyoruz. Ama madalyonun öbür tarafından sizlerle yaptığım toplantıda sizlerden gelen eleştiriler olduğunu kabul ediyorum. En kısa zamanda bir masa etrafında toplanıp, karşılıklı bütün bu meseleleri görüşüp, ideal bir sistemi birlikte oluşturabiliriz. ÖYP konusunda da sizlerin bizlere destek olmanızı rica ediyorum.”

Uluslararası öğrenci sayımız arttı

Uluslararası öğrenci sayılarına da değinen Çetinsaya, 2011 yılında 31 bin 170 olan uluslararası öğrenci sayısının 2014 Mart ayı itibariyle 54 bine yükseldiğini bu sayının çok gurur verici bir tablo olduğunu bildirdi.

Bu sayılara bakınca düşünülmesi gereken konuların da ortaya çıktığını ifade eden Çetinsaya, şöyle konuştu:

“Madalyonun bir yüzünde gurur verici sayılar var diğer yüzünde ise hepimizin düşünmesi gereken, üzerinde oturup çalışmamız, politika üretmemiz gereken konular var. Bunlardan bir tanesi açık öğretim meselemizdir. Bir diğeri 1992 yılında kurulan üniversitelerimizin durumudur. Baktığımız zaman göreceksiniz Türkiye’nin yükünü bu üniversiteler kaldırıyor. Hem de meslek yüksek okulu boyutuyla da ikinci öğretim boyutuyla da. Mutlaka onları da belli bir politikada yönlendirmemiz lazım. Eminim bu veri setlerinden sayısız mastır ve doktora çalışması da yapılacaktır. Yükseköğretim çalışmalarını teşvik etmeliyiz.”

Bir ÖYP’linin Hikayesi
       

Kolay Hobiler